EEN BROEINEST DER BERTALTENA Boekbesprekingen uit, want het daarmee gepaard gaande uithoudingsvermogen had Van der Veer in Zeeland beslist nodig. Van der Veer voerde de straatcolpor- tage in, waarmee hij in Vlissingen nogal veel succes had. Dat was minder het geval in Middelburg, waar de (uit Vlissingen komende) colporteurs werden bekogeld met stenen en modder, en werden getrapt en geslagen. Van der Veer zette in de winter van 1892 op 1893 in beide steden ook protestbewegingen van werklozen in gang. Hoewel het daarbij niet kwam tot zulke wilde toestanden als in Friesland of Groningen omdat daarvoor in Zeeland het klimaat ontbrak, werden de activiteiten van de 'woelgeest' Van der Veer onder de werkloze arbeiders in Vlissingen toegejuicht maar door de autoriteiten van die plaats met bezorgd heid gade geslagen. Van der Veer boekte daarbij enig succes, toen aan een twintigtal arbeiders werk werd verschaft. De SDB groeide in deze jaren. Altena levert over deze tijd boeiende beschrij vingen. Zoals van de propagandistische wandeltochten die in deze jaren vanuit Vlissingen werden gehouden, waarbij de propagandist hier en daar een praatje hield en verder socialistische liederen werden gezongen. Niet altijd ging het even gemoedelijk als in West-Souburg, waar de socialisten op het plein de Carmagnole dansten. In Koudekerke kwam het door het grote tal mensen dat mee was gegaan net niet tot een veldslag, maar werd het een wedstrijd wat het hardste klonk: 'Wien Neêrlands bloed' of het 'Vrijheidslied'. Maar soms werden de socialistische pioniers met stenen ontvangen en vielen er klappen. Overigens moet men wel bedenken dat de historisch veel minder interessante afdeling van Patrimonium in Vlissingen - in het boek van Altena ook uitvoerig beschreven - door het optreden van A.S. Talma toen drie keer zo groot was als de SDB. Maar van dat Patrimonium ging weinig uit. En nadat Talma vertrokken was, bleven de activiteiten voornamelijk beperkt tot het de arbeider de diepere betekenis van zijn lot leren zien en met name hoe deze zich daarin had te schikken. In deze jaren bleek ook het verschil tussen Vlissingen en Middelburg. Waar in Vlissingen de betere standen - op een enkeling als Talma na - de werklieden in hun ellende lieten stikken, bouwden te Middelburg figuren uit de burgerij voortdurend bruggen om de kloof tussen de standen te dichten. Daar bestond een vereniging voor de bouw van arbeiderswoningen, werd in 'Ons Huis' sociaal-cultureel werk onder arbeiders bedreven en hield een Chr. Volksbond zich met hen bezig. Op zoek naar een socialistische cultuur Rond de groeiende afdeling van de SDB ontstond in de jaren negentig van de vorige eeuw een echt cultureel verenigingsleven. Naast het politiek vergaderen kwamen al spoedig gezellige onderonsjes en andere activiteiten. Zo was er bijvoorbeeld een Sinterklaasfeest voor de kinderen. De vereniging 'Gelijke Plichten - Gelijke Rechten' speelde bii de ontwikkeling van het culturele leven onder de Vlissinger socialisten een belangrijke rol. Een zangclub ontstond en een toneelclub, een afdeling van de 114

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 36