Signalementen Eeuwout Teelinck, een zeventiende-eeuwse politicus met theocratische idealen. D. van Meeuwen Uitg. Stichting Regionale Geschiedboefening Zeeland Middelburg 1991. (103 p.). ISBN 90-72135-11-3 Prijs: f 10,— In deel II van de doctoraal scriptiereeks gaat D. van Meeuwen in op de theocratische idealen van de zeventiende-eeuwse Zeeuwse politicus Eeuwout Teellinck, die zich samen met zijn broer, de theoloog W. Teellinck, inzette voor de verwezenlijking van de theorecratische contra-remonstrantse idealen in Zeeland. De gebroeders kunnen als de belangrijkste vertegenwoordigers van de Nadere reformatie beschouwd worden. In het begin van de zeventiende eeuw was Middelburg het centrum van deze beweging, die de Nederlandse variëteit van het internationale zeventiende-eeuwse Piëtisme was. Wellicht zou de SRGZ in overweging kunnen nemen indices aan de scripties toe te voegen wat hun toegankelijkheid zou vergroten. Tevens zou een samenvatting in het Engels van een pagina een welkome aanvulling zijn. Deze zou de jonge historicus dwingen op korte en bondige wijze de inhoud samen te vatten en het belang van zijn eersteling aan te geven. Ballustrada Ballustrada is het enige literaire tijdschrift dat Zeeland rijk is. Het komt vier keer per jaar uit en telt gemiddeld 40 pagina's. De redactie wordt gevormd door A. van der Veeke, M.C.S. Raats, W. de Houck en J.J.B. Kuipers. Op de medewerkerslijst prijken de namen van Zeeuwse literaire coryfeeën als J. Kruit, A. Oosthoek, M. Inderwisch, M. Huisman en Neeltje Zoetje Jobse. Waarschijnlijk geïnspireerd op de mediaoorlog in Irak, koos de redactie oorlog als thema voor het eerste nummer van de vijfde jaargang. De bijdragen aan het nummer zijn van wisselende aard. Men treft er korte verhalen in aan van Van der Veeke en Kuiper, die op persoonlijke oorlogservaringen gebaseerd lijken te zijn. Tevens treffen we er enige gedichten in aan van Van der Veeke, J. Bervoets en L. Vleugelhof. Daarnaast een bijdrage van P. Sijnke waarin deze de discussie over Zeeland 1940-1945 nog eens samenvat. Hij komt mijns inziens tot de juiste conclusie dat het overzichtswerk van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland nu geschreven is terwijl er nog wel ruimte overblijft voor detailstudies. Raats levert een aardige bijdrage over de Duitse pacifist Ernst Friedrick. De illustratie van J. Verschoore was in het oog springend maar het strooien met citaten van bekende personen om bladzijden op te vullen was ronduit storend. Eind dit jaar wordt het eerste lustrum gevierd met een uitgave over het Zeeuwse Licht en in september staat een themanummer over de WOV gepland. Voor meer inlichtingen wende men zicht tot A.J. van der Veeke, Oranjestraat 24a, 4532 BS Terneuzen. Een jaarabonnement kost f 25,—. Elk vist op zijn tij. Een historisch-antropologische studie van een Zeeuwse maritieme gemeenschap, Yerske 1870-1914. Rob van Ginkel. Uitg. De Walburg Pers, Zutphen 1991. ISBN 906011.716.6 Prijs: f 35,—. Tussen 1870 en 1914 veranderde Yerseke ingrijpend van aard. Van arm boerendorp ontwikkelde het zich tot een welvarende vissersgemeenschap. In een vlot leesbare studie van 143 pagina's geeft Van Ginkel antwoord op de vraag wat de ecologische, economische, sociale en culturele implicaties van deze ingrijpende transformatie waren. Het boek is geïnspireerd op een vergelijkbare studie van L.J. Taylor Dutchmen on the Bay: The ethnohistory of a Contractual Community (Philadelphia 1983), die gaat over Zeeuwse immigranten in West Sayville, de Amerikaanse pendant van Yerseke. Beginpunt van de ontwikkeling was de verpachting in 1870 van delen van de Oosterschelde voor de oester- en mosselteelt. Het voortouw werd genomen door de jonkheer J.L.H. Pompe van Meerdervoort en baron O.F. Groeninx van Zoelen. Familiegenoten van deze heren speelden ook een grote rol in de opkomst van het Nederlandse imperialisme. Wellicht is het daarom niet toevallig dat de grootste en beste oesters 'De Imperialen' werden genoemd. P.V.D.V. Zeeuwse Molens Willem Staat Uitg. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie en Vereniging "De Zeeuwse Molen", Middelburg 1991. (84 p.). ISBN 90-72146-15-8 Prijs: f 17,50 De Stichting Natuur- en Recreatie informatie heeft in samenwerking met Vereniging "De Zeeuwse Molen" een boek over molens uitgegeven van de hand van Willem Staat. In het boek wordt kort ingegaan op de economische betekenis van molens. Er wordt aandacht besteed aan de bewerking van verschillende produkten waarbij molens een rol speelden. In de loop van de 20ste eeuw vervielen veel molens. Van 1953 wordt de afbraak van molens door de provincie bemoeilijkt, hetgeen het verval evenwel niet altijd heeft kunnen stuiten. Toch zijn de laatste jaren vele molens gerestaureerd. Onder meer aan de Vereniging "De Zeeuwse Molen" is het te danken dat er nog 77 molens in Zeeland zijn blijven staan, die in het bijgevoegde molenbestand, van korte beschrijvingen voorzien, staan afgebeeld. 116

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 38