Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ADRES BUREAU GENOOTSCHAP Kousteensedijk 7 (Zeeuwse Bibliotheek), 4331 JE Middelburg Tel. 01180-30347 Het Bureau is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 8.30-12.00 uur. Via de telefoonbeantwoorder kunnen echter op alle dagen van de week bestellingen, mededelingen en verzoeken om inlichtingen plaats vinden. Copij voor de volgende mededelingen kunt U zenden aan het BUREAU. Vóór 15 juli a.s. Van de redactie. In de kolommen van de mededelingen willen we ook graag die vermelden, waarbij van een zekere actualiteit sprake is, zoals aankondigingen van bijeenkomsten, of openingen en duur van tentoonstellingen. In de afgelopen tijd is het meer dan eens voorgekomen dat het verschijningsmoment van het Zeeuws Tijdschrift een daarin aangekondigde datum naar het verleden verwees. Dat is jammer. Er is nu naar alle zijden een duidelijke afspraak gemaakt, dat het Tijdschrift vanaf heden in de laatste week van elke even maand zal verschijnen. Dus als U deze woorden leest, doet U dat, als alle afspraken worden nagekomen, in de laatste \yeek van juni. In de laatste week van augustus verschijnt het volgende nummer. Vervolgens in oktober en december. Heeft U dus aankondigingen voor de maand september en voor de eerste drie weken van oktober, dan moet de tekst daarvan uiterlijk in de derde week vanjuli op het bureau van het Genoot schap binnen zijn. Dit is de afspraak die wij dan graag met U willen maken. AB-VERGADERING Op 16 april 1991 werd een AB-vergadering gehouden. Definitief wordt besloten dat de jaarlijkse excursie van het Genootschap zal bestaan uit een vaartocht op de Oosterschelde. Leden van het Genootschap zullen een aantal korte inleidingen houden, die betrekking hebben op dit natuurgebied. De leden ontvangen tijdig de gegevens over deze excursie, die op 7 september a.s. zal worden gehouden. Er zal binnenkort overleg plaats vinden met het 'Zeeuws Tijdschrift'. Er zullen hierbij ook financiële aspecten ter sprake komen. Eén dezer dagen vindt een gesprek plaats met de provinciale museumconsulent over de mogelijkheid een werkgroep KUNSTBESCHOUWING op te richten. De Roman-atlas is inmiddels in ons land. Op de komende ledenvergadering is hij te bezichtigen. De heer v.d. Doef te Zierikzee zal plaats nemen in de voorbereidingscommissie Genootschapsdag. Het Unger-van Brerofonds heeft een subsidie verleend voor het boek over de Godshuizen. Ter tafel komen diverse uitnodigingen voor activiteiten, o.a. de viering van het 25-jarig bestaan van de werkgroep Geologie op 11 mei 1991. De heer Zuidervaart ziet zich genoodzaakt het AB-lidmaatschap op te geven. De (jeer Koops heeft zich teruggetrok ken als secretaris van de redactie Archief en Werken. De aankondiging van de uitgave van de suites voor clavecimbel van Pieter Bustijn, verzorgd door Albert Clement ligt inclusief een bekostigingsvoorstel ter tafel. De Hoofdconservator deelt mede dat diverse subsidieverzoeken zijn uitgegaan, teneinde de Roman-atlas te kunnen financieren.De voorbereidingen voor de tentoonstelling op Schouwen zijn in volle gang. Door de heer Sinke, architect, is een rapport toegezonden met verschillende suggesties voor het huis 's-Hertogenbosch Tijdens de Rondvraag meldt de voorzitter op een vraag van de heer Pabbruwe dat inmiddels de overeenkomst met de bibliotheek is gesloten. De heer Molendijk stelt voor de contributies van de werkgroepen op één lijn te brengen. Nogmaals: de Roman-atlas Door omstandigheden is in het vorige nummer de tekst bij de afbeeldingen en de inhoudsopgave van deze atlas niet opgenomen. Hieronder plaatsen we alsnog het begeleidende artikel van de hand van de heer Kluiver. Verrassing uit Frankrijk Complete Roman-Atlas, unieke kans voor Zeeland. Tot onze verrassing is onlangs een compleet exemplaar van de Roman- Atlas opgedoken in Frankrijk. In handen van een familie die geen belang had bij demontage, heeft hij de eeuwen nagenoeg ongeschonden doorstaan. Het betreft een uiterst zeldzame atlas, in 1662 uitgegeven door de Middelburgse boekverkoper en uitgever Zacharias Roman. Tot voor kort was deze atlas alleen bekend uit archivalische gegevens. Blijkens vermeldingen in het archief van de Staten van Zeeland bood Zacharias Roman in 1662 aan de Staten een atlas aan getiteld: 'Tonneel ofte Bysondere Beschrijvinghe van 't Hertoghdom Brabant en de Graefschappen Vlaenderen en Zeelandt, mitsgaders een oprechte afbeeldinghe der steden en dorpen daer in ghelegen', waarvoor Roman een verering van f 300, ontving. Het aan de Staten van Zeeland aangeboden exemplaar was nog tot ca. 1800 in de provinciale griffie aanwezig, daarna wordt het als vermist opgegeven. Ook in andere openbare verzamelingen bleven geen exemplaren bewaard atlassen zijn veelvuldig tot afzonderlijke kaarten uiteengenomen. De atlas bevat de kaarten van Brabant, Vlaanderen en Zeeland die tussen 1648 en 1658 door Zacharias Roman te Middelburg en de kaartmaker Nicolaas Visscher te Amsterdam werden vervaardigd. Aanleiding voor de uitgave was de Vrede van Munster in 1648, die de verkoop van Nederlandse kaarten in de Zuidelijke Nederlanden mogelijk maakte. De zegevierende vrede staat dan ook als embleem op de kaart van Vlaanderen afgebeeld. De atlas bestaat uit titelpagina en opdracht, de kaarten van Brabant, Vlaanderen en Zeeland, een serie van 42 stedengezichten behorend bij deze kaarten, 10 gezichten van plaatsen in Zeeland behorend bij het Speculum Zelandiae, en beschrijvingen van de 117

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 39