Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen steden van Brabant, Vlaanderen en Zeeland. De Roman-atlas meet 55 x 60 cm en is gebonden tussen kartonnen platen, beplakt met oorspronkelijk blauw gemarmerd papier en een leren etiket met opdruk in goud: Atlas Zacharias Roman. Een bijzonderheid is nog dat voorin een handgeschreven rapport van de ingenieur Pieter Manteau van Dalem, betreffende de verdediging tegen de Franse troepen in 1672, is bij gebonden en als bijlage daarbij een handgeschreven gekleurde kaart van Zeeland en Vlaanderen. Wij willen deze zeldzame atlas gaarne verwerven voor onze historisch topografische atlas 'Zelandia Illustrata'. Deze, sinds de zeventiende eeuw opgebouwde, verzameling bestaat uit circa 10.000 kaarten, prenten en tekeningen betreffende Zeeland. Zowel met zijn kaarten als met de prenten van steden past de Roman-atlas uitstekend in deze collectie, te meer daar deze een aantal, in opdracht van Zacharias Roman vervaardige, tekeningen voor gezichten in het hiervoor genoemde Speculum Zelandiae bevat. De vraagprijs voor de atlas is f 34.000,Wij willen hiervoor een beroep doen op de in aanmerking komende overheden en een aantal cultuurfondsen. Maar het Genootschap moet dan eerst een eigen inspanning leveren en zou tenminste f 10.000, moeten bijdragen. Wij verzoeken de leden daarom een extra bijdrage boven de contributie te willen overmaken of een afzonderlijke gift te willen storten op giro 2830145 ten name van het KZGW te Middelburg. Ook lezers, die geen lid zijn van het Genootschap, wekken wijvan harte op aan deze actie tot het veilig stellen van een belangrijk stuk Zeeuws cultuurgoed bij te dragen. Nieuwe aanwinsten Dankzij een aantal giften van individuele leden en dankzij de bijdragen van onze begunstigers heeft de historisch topografische atlas ZELANDIA ILLUSTRATA zich ook in 1990 kunnen uitbreiden met een aantal werken van artistiek en topografisch belang. We tonen hier een tweetal aanwinsten, tekeningen door aankoop verworven in december 1990. Ze zijn van de hand van twee kunstenaars die lang in Zeeland gewerkt hebben: Maurice Góth (Felsófalu, 118

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 40