Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen leemte gevuld, de eigenlijke reden tot aankoop was, dat het hier een landschapsgezicht betrof, een genre dat in de Zelandia spaarzaam is vertegenwoordigd. Vanouds waren historisch topografische verzamelingen op concrete objecten gericht: steden, gebouwen, kastelen, dorpen etc. In de tweede helft van de achttiende eeuw kreeg men meer oog voor het landschap. Onder invloed van de opkomende romantiek keerde men terug naar de natuur, weg van de drukte van de stad en vrij van de gekunstelde omgeving van de strak aangelegde buitenplaatsen. De tekening van Schouman is een voorbeeld van deze nieuwe trend. We zien een boerderij, idyllisch gelegen in het lommer van bomen en aan een watergang met aanlegplaats en bruggetje, met doorzicht in het achterliggende landschap. Dat het niet direct om een concreet topografisch gezicht ging, bewijst ook de aantekening op de achterzijde: buyte Middelburg 1787. Niettemin intrigeert de vraag waar Schouman dit rustieke gezicht op papier vastlegde. Het blijkt mogelijk de locatie op grond van topografische bijzonderheden te herleiden. Op de achtergrond zien we de Lange Jan van Middelburg. Dit zou weinig houvast bieden, ware het niet dat naast de toren de vage contouren van een vierkante schuur met piramidaal dak zichtbaar zijn. Een dergelijke schuur bevindt zich aan de Noordweg tussen Middelburg en St. Laurens. Zoeken we nu het punt waar zich genoemde schuur en de Lange Jan in het weergegeven perspectief vertonen, dan komen we terecht op de Leliëndaalseweg bij St. Laurens bij de boerderij Leliëndale. Die blijkt inderdaad een gesloten zijgevel te hebben gehad, zoals het gebouw op de tekening. We kunnen dus exact vaststellen waar Schouman dit landschapje tekende.Van het rustieke gezicht van weleer is weinig overgebleven. De Noordweg is sindsdien volgebouwd, de watergang is gedempt en even verder ligt de Hongarije 1873 Amsterdam 1944) en Reimond Kimpe (Gent 1885 Goes 1970). De tekening 'Haven van Veere' is ontstaan kort nadat Góth zich voor de tweede keer in Nederland vestigde. Tot 1942 woonde hij in Veere. Objecten uit de verzamelingen Het ligt in de bedoeling in deze pagina's telkens een object uit de verzamelingen voor het voetlicht te halen en zo de lezers bij dit belangrijk onderdeel van de Genootschapsactiviteit te betrekken. Het object dat wij U in deze bijdrage tonen, is een sepiatekening door Martinus Schouman, in 1990 door aankoop verworven. Deze Martinus Schouman, geboren te Dordrecht in 1770 en overleden te Breda in 1848, was een achterneef van de bekende Aart Schouman. In de Zelandia Illustrata was tot dusverre geen werk van hem aanwezig. Werd daarmee reeds een 119

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 41