Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Leliëndaalse weg met zijn langsrazende auto's. Maar met Schoumans tekening bewaren we in de Zelandia Illustrata een fraai landschappelijk beeld van het Walcheren van de achttiende eeuw. Werkgroep Historie Archeologie Het rendier in'Zeeland.Van het rendier (Rangifer tarandus, Linaeus) zijn in de verzameling van het Genootschap drie beenderen aanwezig. Ook is er een klein fragment van een geweistang. Eén en ander bleek te gering om conclusies aan te verbinden. In 1991 werd door dhr. J. Valster uit de Oosterschelde (Roompot) een fraaie geweitak opgehaald, die een determinatie mogelijk maakte. Het rendier uit het Jong-Pleistoceen is nu nadrukkelijk in de verzameling aanwezig. Uit de Oosterschelde zijn meerdere fragmenten van hertegeweien bekend. Deze zijn zwaar gemineraliseerd (versteend) en zwart van kleur. Ze behoren tot een soort uit het veel oudere Oud-Pleistoceen. Het gaat dan om de soort Eucladoceros falconeri Dawkins. Onder nr. 1665 werd een zware geweitak van een label voorzien met het opschrift "Rangifer tarandus". In het stamboek werd de soortnaam echter niet ingeschreven. Er zal waarschijnlijk twijfel hebben bestaan. Tijdens de herbewerking, die sedert Op de afbeelding lijken beide stukken veel op elkaar, maar de detailverschillen zijn opvallend genoeg. Eucladoceros falconeri komt voor in het Oud- Pleistoceen, t.w. de afzetting van Tegelen. Een grotere ouderdom wordt niet uitgesloten. Mogelijk bevindt zich tussen het aanwezige materiaal uit deze periode nog een hertesoort. Veere Ten toonstellingen: De Schotse Huizen: 3 juni 20 juli. Govaert van den Bergh, een Antwerpse kunstenaar met olieverven en aquarellen. 29 juli-31 augustus. Francisca Verdonk. Tot 1 november 'Het Walcherse paeremes'. De Vierschaar: 3 juni-7 september. 700 Jaar wonen in Veere. 1 januari van dit jaar op gang is gekomen, kon deze twijfel worden bevestigd. Geraadpleegd werd Dr Adrian Lister, paleontoloog aan de universiteit van Cambridge. Het genoemde stuk 1665 wijkt af van de overige geweifragmenten en heeft meer gelijkenis met het rendier. De verschillen zijn nu echter duidelijk. Het betreft een geweitak van Eucladoceros falconeri. Concerten: Grote Kerk: 30 juni. Orkest van de 18e eeuw, o.l.v. Frans Brüggen. 6 juli. Zeeuws Orkest, o.l.v. Lex Veelo. 19 juli. Veere's Genoegen, o.l.v. Bram van Overbeeke. 13 aug. Engelse Trowbridge S. Distr. Youth Band. Tevens zijn er in de Grote Kerk tot 27 oktober doorlopend zomertentoonstellingen. 120

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 42