"Het Zeelandgevoel" (4) Een gemiste kans in Zeeuws-Viaanderen ambtelijke kringen, maar niet onder de mensen van de dagelijkse dag. Er is maar één grensgebied in Neder land waar dat volkomen anders is: Zeeuws-Viaanderen. Daar is het - voor sommige mensen - al sinds het Congres van Wenen (1815) een doorlopend soort 1992. Het is niet moeilijk om in dit eigenaardige grensgebied te stuiten op mensen, die nauwelijks nationale gevoelens hebben - of die althans zo spreken - en die met het grootste gemak onder een vreemde vlag zouden kunnen werken en slapen. In dit geval dus de Belgische. Iemand die zich bezig houdt met de vraagstukken van het goede en het kwade in het nationalisme, en wat een regionale cultuur nu eigenlijk is, vindt in Zeeuws-Viaanderen een rijk, Europees proefgebied, waar hij gemakkelijk een jaartje zoet is, op zijn minst. De vraagstukken van het nationalisme zijn aan mij goed besteed. Liever had ik, met het oog op de Wereldreiziger, tot een grotere natie behoort, bij voor keur tot een Engelstalig, of - in die volgorde - een Spaanssprekend land. Ik heb mij er jaren en jaren geleden bij neergelegd dat dit niet zo is. En al jaren heb ik van de nood maar een deugd gemaakt, een kleine krabbelaar, die zorgvuldig tracht om te gaan met het gegeven schrijverselement, het algemeen beschaafd van zijn natie, de traditionele ganzenveer. En al jaren hou ik mij bezig met de vraagstukken van élitevorming en tolerantie, met ongewoonheid en gewoonheid, met cultureel bewustzijn, en de daarbij behorende, nodige militantie, met ruzie als levensnoodzaak, allemaal vraag stukken die moeten worden overdacht op het schuurpapier van de tegen spraak. Naarmate de Europese éénwording een feit kan worden - ik was er een mensenleven lang een voorstander van - ben ik in taalkundig opzicht voortdurend nationalistischer gewor den, lees: puristischer. Ik wil mij de ganzenveer van het Nederlands niet laten ontnemen. De ideologie van Europa is niet gebouwd op grootheidswaan, maar op de creatieve krachten van het kleine, het dorpse, van de minderheden, de Basken, die van Schouwen, de Friezen, de Maastrichtenaren, de minuscule landen zoals Nederland, de onbekende dorpen zoals Zuiddorpe, in Zeeuws- Viaanderen. De kracht van Europa is zijn duizendvoudige verscheidenheid. Zeeuws-Viaanderen heeft het rommelig veelzijdige van een kleine, aparte natie met schitterende landschappen, prachtige waterpartijen, mensonterende Illustratie: L. Radstaak. 132

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 14