"Het Zeelandgevoel" (4) Een gemiste kans in Zeeuws-Vlaanderen En zo leek het ook, maar zo was het niet. Een doodgewone, liever verzetsburge- meester, die het niet onder stoelen of banken stak dat hij een vriendin had als hij langs de cafe's ging met ons, heeft zijn conformisme niet kunnen handhaven en moest aftreden. Dus het waardige Den Haag had wel degelijk zijn greep op dit stuk grond buiten de perken. Een vrijbuitersland? Dat was maar schijn. Met daarbij toch dadelijk de vraag: in hoeverre schijn? Was de schijn maar schijn? ledereen was een smokkelaar die maar deed of de grens een uitvinding van idioten was. Ging het om landsgrenzen? Vast niet. Het ging om heel andere, diepere zaken. We zijn Vlamingen, zeggen veel mensen daar. Toevallig wonen wij in een stuk van Vlaanderen dat op Nederlands grondgebied ligt. Aan de Oude Dame met de Rijglaarsjes heeft men daar nooit een grote hekel gehad. Ze hoorde bij de geschiedenis als de wolken bij het weer. Ik ben er veel te weinig geweest, in de vroegere jaren, in de latere jaren. En steeds sterker ben ik dat gaan voelen als een gemiste kans. Omdat het hier om een heel eigenaardige uithoek van Europa gaat. Men denkt in Zeeuws-Vlaanderen al anderhalve eeuw over het nationalisme zoals dat gebruikelijk zal worden in Europa. In de komende eeuw. Dat is faciei gepraat natuurlijk. Net zo faciei als sommig gepraat in Zeeuws- Vlaanderen zelf. Steeds meer ben ik wezenlijk nieuwsgieriger geworden naar wat er zich werkelijk afspeelt in de harten en hoofden van de mensen in die grensstreek. Als ik tijd van leven zou hebben, zou ik best een paar maanden willen zitten in een oude leefgemeenschap als Zuiddorpe. Het ligt pal tegen de grens aan, en dat moet van grote invloed zijn geweest op het denken. De mensen raadplegen er Belgische dokters, ze herstellen in Belgische ziekenhuizen, sjoemelen met Belgische banken en rijden naar Belgische steden om een avond lekker uit te gaan. Antwerpen is de hoofdstad van Zeeuws-Vlaanderen. Ik zou wel eens goed willen weten, tot in de finesses, hoe het in zo'n grens dorp is toegegaan in de oorlog, en hoe fout en goed hebben doorgewerkt tot op de dag van vandaag, en hoe men desondanks heeft geleefd met elkaar, en hoe men te samen de taal heeft gemaakt - net als het Schouwens een der worteltalen van het Nederlands - en hoe men heeft nagedacht over de dingen waarover men nooit uitgedacht raakt. De Zeeuws-Vlamingen lijken makkelijk aanspreekbare, vrolijke mensen. Marie Cécile Moerdijk, de zangeres, doet zich voor als een prototype, een makkelijk aanspreekbaar mens dat makkelijk aanspreekbare boekjes schrijft. Waaronder ook een heel aardig boekje vol anecdotes over Zuiddorpe, haar geboorteplaats. Ze lijkt een cliché voor het gemakkelijke in de Zeeuws- Vlamingen. Maar wie haar beter leert kennen, ontdekt in haar niet enkel de Europese, de erudiete polyglot. Hij ontdekt ook iemand die het niet nodig vindt om uit te dragen wat zij denkt als zij niet uitgedacht raakt. Het mooie van Zuiddorpe is, dat een Europese geschiedenis - neem alleen al de historie van de vlasverwerking - is ondergesneeuwd als het ware in een schijnbare aanvaarding van de moderne veranderingen. Evenwel: je voelt dat het hier om schijn gaat. Hoe tragisch is het voor het denken in Zuiddorpe dat straks de grens werkelijk niet meer zal bestaan? Welke grenzen in het menselijk reilen en zeilen zullen zich dan alsnog laten gelden? Per slot gaat het in dit bestaan om de genzen tussen het mogelijke en het onmogelijke, en dat is meer dan tussen vrijheid en onvrijheid. Dat - het dorp met die soort gevoelens, overwegingen - is de amibance, de verhalendoos. Die zit al vol bruikbare incidenten. De schrijver kan er naar hartelust de zijne aan toevoegen. Zuiddorpe is het natuurlijk, zoals elk dorp, overbevolkt met zogenaamd gewone mensen. De opgave is om hen ongewoon aan het woord te krijgen. Zijn er Zeeuwse schrijvers die dat kunnen? En die, in een uithoek van Europa, dat op papier kunnen zetten? Zeeuwen met uw ganzeveren, laat de kans niet voorbijgaan. Het onderwerp is actueel. 135

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 21