'Word wijzer, ook tijdens uw vakantie en in uw vrije tijd' Arjen van den Houten Vorig jaar september is de Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' van start gegaan. Het doel van deze stichting is om van Zeeland een vakantiebestemming te maken die meer te bieden heeft dan alleen zon, zee en strand. De activiteiten van de stichting moeten de kwaliteit van het toeristische produkt Zeeland verhogen en tevens bijdragen tot een verlenging van het toeristische seizoen. Na het afgelopen jaar al een breed cursus aanbod te hebben ontwikkeld, komt de stichting tijdens de Zeeland Cultuur- maand met een programma dat zeer de moeite waard is. gen vindt plaats in de maanden juli en augustus. In die periode moeten de hoge investeringen die het toeristische bedrijfsleven heeft gedaan voor het grootste gedeelte worden terug verdiend, terwijl in het voor- en nasei zoen nog volop ruimte voor groei is. Naar aanleiding van deze bevindingen ging het idee leven van educatief toerisme in Zeeland. Oud-docenten van de voormalige LHNO-school 'Oranjezon' te Oostkapelle, die vanwege bezuinigingen was gesloten, pikten dat idee op en gingen ermee aan de slag. Zij gingen om de tafel zitten met de Maar ook de Zeeuwse bevolking kan deelnemen aan de cursussen en excursies. In korte tijd heeft de stichting een breed cursusaanbod weten te ontwikkelen. Thema's daarbij zijn: creativiteit, kunst, cultuur en historie, natuur en milieu en koken. Het is de bedoeling dat de toeristen tijdens de cursussen meer te weten komen over Zeeland. Zo vormen Zeeuwse mosselen vanzelfsprekend een belangrijk bestanddeel bij de culinaire cursussen. Bij de cursus patchwork kan de toerist op creatieve wijze werken met stoffen die ook voor de Zeeuwse klederdracht Het toerisme heeft zich in Zeeland de afgelopen decennia dermate snel ontwikkeld dat het nu met de landbouw en visserij en de zeehavengebonden activiteiten één van de toonaangevende sectoren binnen de Zeeuwse economie is. De belangstelling voor het toeristisch produkt Zeeland groeit nog steeds, in het absolute topjaar 1989 kwam het aantal toeristische overnachtingen voor het eerst uit boven de 15 miljoen en de bestedingen van verblijftoeristen en dagjesmensen uit binnen- en buitenland overschreden het bedrag van één miljard gulden. Toch is dat geen reden om de toekomst onverdeeld rooskleurig tegemoet te zien, zoals blijkt uit een tweetal rapporten die in 1989 en 1990 zijn verschenen. Daaruit komt naar voren dat het toeristische produkt Zeeland betrekkelijk eenzijdig is, gericht op gezinnen met jonge kinderen die van de zon, de zee en het strand willen genieten. Om stagnatie van hettoerisme in Zeeland in de jaren negentig te voorkomen zal de toeristische sector moeten inspelen op de nieuwe ont wikkelingen, zoals de vergrijzing, de toename van korte tweede en derde vakanties, de groeiende belangstelling voor het cultureel-historische element in een vakantie en de steeds populairder wordende actieve vakanties. Er moet kortom een verbreding van het aanbod komen, waarbij ook jonge en vooral oudere één- en tweepersoons huishoudens worden aangetrokken. Die verbreding van het aanbod moet ook zorgen voor een verlenging van het toeristische seizoen. Meer dan tweederde van het aantal overnachtin gemeente Domburg, de Provincie Zeeland, het Innovatiecentrum Zeeland, de provinciale VVV en het Arbeids bureau Middelburg, wat resulteerde in de oprichting van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon'. Onder het motto 'Word wijzer', ook tijdens uw vakantie en in uw vrije tijd' organiseert de inmiddels één jaar oude stichting toeristische activiteiten met een educatief karakter. Zij richt zich daarbij voornamelijk op de wat oudere toeristen uit Nederland, Duitsland en België, die in het voor- en naseizoen een vakantie doorbrengen in Zeeland. worden gebruikt. Onder het thema kunst, cultuur en historie komen de Zeeuwse steden en hun verleden aan bod, evenals de schilders van de Domburgse school. Het onderwerp natuur en milieu leent zich uitstekend voor excursies waarbij het karakte ristieke Zeeuwse landschap en de flora en fauna van de Zeeuwse wateren centraal staan. De nadruk ligt duidelijk op het voor- en naseizoen, maar ook in het hoogseizoen wil Oranjezon actief gaan worden. In aanvulling op de activiteiten van de Stichting Recreatiewerk Zeeland, die Kunstenaars in Domburg. (Charley Toorop, Dijk met zee.) Foto: Zeeuws Museum. 140

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 26