'Word wijzer, ook tijdens uw vakantie en in uw vrije tijd' zich vooral richt op het verzorgen van ontspanning en amusement op de campings, wil Oranjezon activiteiten verzorgen op educatief gebied. Hierbij valt te denken aan teken- en schilder cursussen, een cursus fotografie en lezingen over de geschiedenis van Zeeland. Het hele jaar door organiseert de stichting taalcursussen. Veel belang stelling is er voor de intensieve zomercursussen Frans, Duits, Engels en Spaans. Deze zijn bedoeld voor toeristen die hun vakantie willen combineren met het opfrissen of uitbreiden van hun talenkennis. In de zomer is er ook de mogelijkheid een cursus Engels voor beginners te volgen, inclusief een trip naar Londen. En buitenlanders kunnen bij Oranjezon proberen het Nederlands enigszins onder de knie te krijgen. Dus schrikt u niet als een Duitser u in de toekomst plotseling in uw eigen taal aanspreekt. En wordt u toch nog in het Duits of een andere vreemde taal aangesproken, geen nood. In het winterseizoen organiseert de stichting taalcursussen voor beginners. Ze zijn bedoeld voor Zeeuwen die wat aan hun talen willen doen, bijvoorbeeld als voorbereiding voor een vakantie in Engeland, Duitsland of Frankrijk. De cursussen zijn gericht op praktische situaties en zijn daarom ook uitstekend geschikt voor Zeeuwen die beroepsmatig met vakantiegasten uit het buitenland te maken krijgen, zoals baliepersoneel, obers en winkelbedienden. Met de toename van het aantal Italianen dat naar Zeeland komt, zal ook Italiaans in het cursusaanbod worden opgenomen. Deze cursussen zijn van groot belang voor een betere dienstverlening aan de toerist. Voor alle cursussen geldt dat ze worden gegeven door deskundige docenten, die ervaring hebben met het lesgeven aan volwassenen. Voor het vinden van deze docenten is contact gezocht met de diverse heemkundige kringen, en de stichting Het Zeeuws Landschap. Er wordt in kleine groepen gewerkt, zodat er een goed contact kan ontstaan tussen de docent en de cursisten en tussen de cursisten onderling. De cursussen worden voorlopig alle maal gegeven in de voormalige LHNO- school Oranjezon in Oostkapeiie, een modern en goed geoutilleerd gebouw, dat thans van het Delta College Middelburg is. Omdat de stichting gebruik kan maken van dit midden in het recreatiegebied Walcheren gelegen gebouw zijn de activiteiten vooralsnog voornamelijk op dit gebied gericht. In de toekomst is het echter de bedoe ling dat de cursussen in heel Zeeland zullen worden aangeboden. Voorlopig is dat nog toekomstmuziek. Nu staat om te beginnen de Zeeland Cultuurmaand voor de deur. Deze maand wordt door Oranjezon aangegrepen om zich aan een groot publiek te presenteren met een aantal interessante cursussen en workshops. Deelnemers daaraan kunnen zich aan de hand van verschillende thema's verdiepen in de geschiedenis van Zeeland of gedurende enkele dagen onder deskundige leiding het natuur schoon al schilderend en fotograferend vastleggen, (voor uitgebreid programma zie agenda) De Stichting Educatief Toerisme Zeeland is een uniek initiatief in Zeeland en verdient alle steun van het toeristische bedrijfsleven, gemeenten en Provincie. De Zuidelijke Landbouw Maatschappij heeft een startsubsidie gegeven, evenals de gemeente Domburg. Het is jammer dat het bedrijfsleven, dat toch zeer gebaat is bij een seizoensverlenging, nog niet over de brug is gekomen. Oranjezon zal zich eerst moeten bewijzen, en de Zeeland Cultuurmaand is daar een uitstekende gelegenheid voor. LITERATUUR Toerisme en recreatie in Zeeland. De economische betekenis in cijfers en trends 1950-1990, stafbureau economisch onderzoek en datavoor- ziening - Provincie Zeeland, 1990 Sterkte-zwakte analyse Walcheren. Toeristisch-recreatief actieplan, Bureau voor Ruimtelijke Ordening van heesewijk b.v., 1989 De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon verzorgt tijdens de Zeeland- Cultuurmaand september 1991. met steun van de Provincie Zeeland, het volgende cursus-lworkshopaanbod: "WORDT WIJZER IN EN OVER ZEELAND" Kunstenaars in Domburg - workshop van 3 dagdelen op 17 en 18 september 1991 De Romeinen in Zeeland - workshop van 1 dag Beleef Middeleeuws Veere - workshop van 1 dag Op Walcheren is (was) het rijk wonen - cursus van 2 middagen Langs burgen, bergen en kastelen in Zeeland - cursus van 2 dagen De ontwikkeling van Zeeland en de daarbij behorende waterbouwkundige ontwikkeling - cursus van 2 dagen Ontdek Zeeland en Uw talent - cursus van 5 ochtenden Voor meer informatie, zie Zeeland- Cultuurmaand Magazine blz. 11. Brochure met uitgebreide informatie op aanvraag verkrijgbaar 01188-1507. Op Walcheren is (was) het rijk wonen. (Kasteel Westhove, Oostkapeiie.) Foto: D. Willebrands, Drukkerij van der Peyl. 141

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 27