Redactioneel JAARGANG 41, NUMMER 4,1991 Geografisch gezien heeft Zeeland zijn archipelkarakter verloren. Toch oefent het insulaire denken nog steeds een grote aantrekkingskracht uit op zijn bewoners. Nu heeft een dergelijk denken ongetwijfeld zijn aantrekkelijke kanten, maar uit maatschappelijk oogpunt is het voor een dunbevolkte provincie, met een bescheiden aantal voorzieningen, een onpermitteerbare luxe. De Zeeland Cultuurmaand is een goed voorbeeld van een andere denkwijze waarin de samenwerking tussen over heden, instellingen en het bedrijfsleven tot uiting wordt gebracht. De redactie van het Zeeuws Tijdschrift is dan ook verheugd dat zij in samen werking met de Werkgroep Zeeland Cultuurmaand en vele andere instellingen en personen, dit Zeeland Cultuurmaandnummerkan presenteren. Terwijl elders in het land het culturele seizoen aarzelend op gang komt, bruist het in Zeeland al van de culturele evenementen. In het openingsartikel, 'De Zeeland Cultuurmaand', belicht J.A.J.A. van Aspert, werkzaam op het bureau Cultuur en Onderwijs van de provincie Zeeland en lid van de Werkgroep Zeeland Cultuurmaand, de totstand koming en toekomstperspectieven van de Zeeland Cultuurmaand. Hij ziet de Zeeland Cultuurmaand met name als een verstandshuwelijk tussen cultuur en toerisme, dat voor beide in toenemende mate vruchten afwerpt. In de serie Zeelandgevoel probeert de romancier en dichter Max Dendermonde in zijn verhaal, 'Een gemiste kans in Zeeuws-Vlaanderen', het eigenaardige van dit landje te achterhalen. Vooral in het ontbreken van een echt nationaal besef in dit overgangsgebied tussen Holland en Vlaanderen, ziet hij een voor afspiegeling van het Europese gevoel, dat zich volgens hem na 1992 van ons meester zal gaan maken. Dertig jaar geleden streek de schilder Dolf Jaspers, aangetrokken door het Vlaams expressionisme, neer in IJzendijke. De Vlaamse romancier F. Handtpoorter schildert in zijn bijdrage, 'De kleuren van de vrijheid', het dramatische leven van Jaspers, die zich sterk miskend voelde. Arjen van den Houten, publicist, bekijkt in zijn artikel, 'Word wijzer ook tijdens uw vakantie en in uw vrije tijd', de toekomstplannen van de in 1990 opgerichte stichting 'Oranjezon'. Hij toont aan hoe deze stichting door haar gevarieerde cursusaanbod bij kan dragen aan de verlenging van het toeristisch seizoen in Zeeland. Frank de Klerk, adjunct-archivaris van de gemeente Goes en directeur van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, gaat in zijn artikel, 'Nehalennia, een Zeeuwse Venus', in op de Nehalenniacultus en geeft beschrijvingen van aan de godin gewijde altaren, die in Zeeland boven water zijn gekomen. In september en oktober is in het bovengenoemde museum een tentoonstelling over Nehalennia te zien, die wel het eerste Zeeuws Meisje genoemd kan worden. Kees Wielemaker, een van de stuwende krachten de stichting Stoomtram Goes- Borsele, levert met zijn bijdrage, '1971 -1991twintig jaar Stoomtram Goes-Borsele', een bijdrage aan de geschiedenis van de spoorwegen en tramlijnen in Zuid-Beveland. De SGB heeft zich in de 20 jaar van zijn bestaan een vaste plaats verworven in het toeristische aanbod van Zeeland. De journalist Nico Out belicht in zijn essay, 'Schoonheid en Illusie', het fotografisch werk van de in Middelburg woonachtige beeldende kunstenaar Paul de Nooijer. Deze heeft in binnen- en buitenland roem verworven met zijn werk, waarin op subtiele wijze vraag tekens achter de Werkelijkheid worden geplaatst. De vervreemding die zijn werken, bij de toeschouwer teweeg brengen, voeren deze binnen in de onvermoede ruimte van een puur esthetische beleving. Het Zeeland Cultuurmaandnummer wordt afgesloten met de agenda, waarin een selectie van de evene menten van deze maand is opgenomen. Meer informatie is te verkrijgen bij de plaatselijke VVV's en het Zeeland Cultuurmaandmagazine is verkrijgbaar bij de Werkgroep Zeeland Cultuurmaand, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg (01180-31677). Het volgende nummer van het Zeeuws Tijdschrift is geheel gewijd aan de na-oorlogse ontwikkelingen op sociaal, economisch en cultureel gebied in St. Philipsland en op Tholen. Paul van der Velde 121

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 3