Het stille land Reigersbergh te Sint Maartensdijk (1973). Foto: V7. Helm. bos- en waterpartijen, dat vooral belangrijk is als vogelbroedgebied, hoewel de nabijgelegen recreatie complexen de rust soms verstoren. Ook de schilderachtige haven van Sint Annaland moest in het kader van de dijkverzwaring worden gedempt. Hij werd vervangen door een nieuwe, meer buitenwaarts gelegen haven, die vooral een functie heeft gekregen als jachthaven. De mooie getijhaven van Stavenisse kon gelukkig blijven bestaan. Langs de Schelde-Rijnverbinding werden de oevers als het ware glad getrokken. Voor het uitzicht op het stadje Tholen had dit flinke gevolgen. Het stuk van de Eendracht voor de stad werd een bijna afgesloten binnen haven. Het uitzicht op de stad vanaf de Brabantse wal heeft daardoor veel van zijn charme verloren. Ook de schilder achtige veerstoep van Oud-Vossemeer moest wijken voor de aanleg van het kanaal. Voor de aansluiting op de nieuwe bruggen en dammen waren ook nieuwe wegen nodig, die echter over het algemeen goed in het landschap konden worden ingepast. Bij de aanleg van de weg naar de Oesterdam konden enkele nieuwe natuurelementen, zoals drassige oevers en moerasjes worden gerealiseerd. Zo moeten we constateren, dat het Thoolse landschap ondanks alle cala miteiten en veranderingen behoorlijk zichzelf gebleven is. De charme van Tholen blijft vooral bestaan in het prachtige net van binnendijken met de karakteristieke beplanting, in de soms weidse vergezichten en in de dikwijls fraai gelegen boerderijen. De nieuwe reeks administratieve ruilverkavelingen zal daar, naar het zich laat aanzien, geen essentiële veranderingen in brengen. Een nieuw element is wel de recreatie, die op het eiland nog van bescheiden allure is, maar toch al tot enkele flinke concentraties heeft geleid, vooral bij Gorishoek. De recreant die naar Tholen komt doet dit vooral voor een rustig verblijf, voor watersport en sportvisserij. Het is te hopen dat dit zo blijft en de ontwikkelingen niet uit de hand lopen. Over de natuur is, afgezien van de Weihoek, nog niet veel gezegd. Tholen beschikt binnendijks over relatief weinig natuurgebied, en over de ontwikkeling daarvan is ook niet veel bekend. De aandacht hiervoor neemt echter toe. De dijken zijn nu geïnventariseerd en een aantal is in beheer bij het Staatsbosbeheer. De vegetatie van sommige dijken, vooral in het oosten van het eiland, doet beslist niet onder voor de beroemde bloemdijken van Zuid-Beveland. Kenmerkende dijk- begroeing als ossetong, ruige anjer, aardaker, agrimonie, marjolein en zelfs heemst komen hier al vanouds voor. De grote waarde van Tholen binnendijks is evenwel gelegen in het 189

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 31