Van herkaveling tot ruilverkaveling en parkeerterreintjes aangelegd om de sportvissers dienstbaar te zijn. De totale kosten van al deze genoemde werken bedroegen 64 miljoen gulden. Hiervan betalen de eigenaren en zakelijk gerechtigden tot 1997 gedurende een periode van 30 jaar gemiddeld f 52,50 per ha. Deze herverkaveling greep diep in de Thoolse gemeenschap en die van de agrarische in het bijzonder. Het ging immers mede om een her schikking van de grond. Grond bestaansbron voor de agrariër en zijn gezin, met daaraan zeker in die tijd veel emotionele bindingen. De streekverbetering Door de uitvoering van de herverkave ling veranderde er veel. Voor de agrarische bevolking werd als het ware een nieuw fundament gelegd waar zij zelf hun bestaan op moesten bouwen. Om hen te helpen het hoogst mogelijke rendement voor zichzelf uit deze verkaveling te halen, werd gestart met de streekverbetering. De doelstelling hiervan was: onderzoeken van en oplossingen aandragen voor de knelpunten, die zich bij de verschillende bedrijfs- typen voordeden. zoeken van nieuwe wegen van belang voor de streek de landbouwkundige ontwikkelingen versnellen door gebruik te maken van de nieuwe mogelijkheden. het bedrijf, de huishouding en de gehele gemeenschap mede helpen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. het verkrijgen van betere arbeids- en leefomstandigheden en een verhoging van het inkomen. het bevorderen van efficiënt gebruik van arbeid en kapitaal goederen. De knelpunten werden neergelegd in een rapport "Over de Eendracht onze Eendracht". Uit dit rapport werd een meerjarenplan opgesteld waaruit de jaarprogramma's werden afgeleid. Bij het opstellen van het jaarprogramma werd regelmatig overleg gepleegd met de betrokken verenigingen en organi saties. Met hun suggesties en aan bevelingen werd volledig rekening gehouden. Dit had tot gevolg dat een grote groep personen en verenigingen enthousiast werden voor dit werk en hun steun verleenden bij de uitvoering, en wat nog belangrijker was de aktivi- teiten die de streek verbeterings commissie gedurende 6 jaar (duur streekverbetering) had gestimuleerd en geëntameerd werden voortgezet door de daartoe geëigende organisaties. Het is niet teveel gezegd maar op het fundament dat herverkaveling en streekverbetering op Tholen hebben gelegd is vele jaren voortgebouwd en zijn aanpassingen gepleegd door de agrariër en zijn gezin. Dit kon omdat niet alleen de contouren in het landelijk gebied veranderden. Ook de werkers in de landbouw en aanverwante takken ondergingen, mentaal gezien een verandering. Zij pasten zich in versneld tempo aan de zich zeer snel wijzigende omstandigheden in "de Landbouw". Zij voelden dat ze samen meer konden bereiken voor hun toekomst. Wat is gebouwd en verbouwd en soms weer afgebroken Heel lang was Tholen het land van de gladiolenteelt. Voor veel vooral kleinere bedrijven naast de vroege aardappel en uienteelt de kurk waar ze op bleven drijven, leder jaar werd een gladiolen- tentoonstelling georganiseerd de Floratho. Deze tentoonstelling groeide uit tot een tweedaagse tuinbouw tentoonstelling. Dit alles heeft niet nagelaten een stempel te drukken op de verdere ontwikkeling van de tuin bouw en de bloembollenteelt op Tholen. Door de mechanisatie, de schaalvergroting en het optreden van ziekten is de teelt op dit moment sterk verminderd, nog 82 ha bloembollenteelt op 31 bedrijven. Men zat niet bij de pakken neer. Begonnen met een voorbeeldbedrijf van 1000 m2 glas tuinbouw en de slogan "Breng een glaskern in uw bedrijf" - zijn er nu, in 199136 bedrijven met glas met een totale oppervlakte van ongeveer 19 ha waar verschillende gewassen worden geteeld. Iedere keer opnieuw werd gezocht naar nieuwe teelten of naar vervroeging van de teelt. Het idee om vroege aardappelen onder plastic te telen is in Tholen geboren en heeft een sterke uitbreiding ondergaan. Evenals het telen van aardbeien onder plastic kappen. Er werd getracht door het trekken van witlof met behulp van electriciteit, d.w.z. vervroegd tot ont wikkeling brengen door extra warmte toevoer, de uren in de winter rendabel te maken. 4 Voorlichtingsobjecten, 2 onder platglas, 1 onder staand glas en 1 in een witlofschuur werden door zeer veel bedrijfshoofden nagevolgd. Het te behalen uurloon was erg wissel vallig en liep uiteen van f 1tot f 25,— in de 60-er jaren. Door de mechanisatie vielen steeds weer teelten af o.a. knolselderij, winter- Zoetwaterinlaat geeft perspectief. Foto: Waterschap Tholen. 194

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 36