Van herkaveling tot ruilverkaveling In Tholen is ruimte voor meer tuinbouw onder glas. Foto: Eendrachtbode. peen, stamslabonen en rode bieten. Zeer veel aandacht werd besteed aan de teelt van groente- en bloemzaden. Een zeer aktieve studieclub voor de teelt van bloemzaden legde een rassen en een gewasbeschermingsproefveld aan. De telers verrichten zelf de werkzaamheden op deze proefvelden en deden zeer veel moeite om een voorlichter te krijgen die deze nieuwe teelt kon begeleiden. Op den duur is dit na veel inspanningen gelukt. Op 125 bedrijven worden met name op Tholen 174 ha groenten en bloemzaden geteeld. In de bloeimaanden juni en juli een toeristische attractie van de eerste orde. In de laatste jaren zijn hier 2 teelten bijgekomen die van droog bloemen en van snijbloemen. Teelten die veel handenarbeid vragen, maar hopelijk een nieuwe dimensie kunnen geven aan de levensvatbaarheid van menig bedrijf. Deze teelten worden toegepast op 30 bedrijven en omvatten momenteel 18 ha. De groenteteelt in de open grond, 222 ha in 1990, is vanwege de toegepaste teelten: bonen 17 ha, knolselderij 99 ha, witlof 70 ha en winterpeen 12 ha, een gemechani seerde teelt geworden. De fruitteelt heeft nooit die plaats ingenomen die men er wat de grondsoort betreft van zou verwachten. Er is nu 296 ha fruit waarvan 240 ha appels en 54 ha peren op 37 bedrijven. Het is opvallend dat een groot gedeelte van de fruittelers zich van buiten Tholen op dit voormalig eiland heeft gevestigd. De verwachting bestaat dat door de betere en kortere verbinding (Oesterdam), naar de veiling in Kapelle deze vorm van tuinbouw zal toenemen. Het klimaat en de grond lenen er zich uitstekend voor. Al deze genoemde aktivfteiten werden begeleid door de veiling in St. Annaland, de groenteteeltvakschool onderdeel van de lagere landbouw school te Scherpenisse, cursussen, Bloemzaadteelt in bouwplan. gespreksgroepen, tentoonstellingen, voorbeeldobjecten, studieclubs en excursies en niet te vergeten met als startpunt de rationalisatiekern van kleine gemengde land- en tuinbouw bedrijven plus geïntensiveerde voorlichting. De veehouderij De in Tholen bekende fokveedagen zijn uitgebouwd tot de jaarlijkse Thoolse dagen waar het agrarisch bedrijfsleven, de middenstand en vele anderen uit de Thoolse samenleving zich presenteren. Tholen stond bekend om zijn zeer vele kleine bedrijven met een geringe oppervlakte grond de z.g. gemengde land- en tuinbouwbedrijven. Nadat de oppervlakte grasland gedurende de herverkavelingsperiode was afgenomen met 33% tot ongeveer 1550 ha, is de oppervlakte nadien nogmaals teruggelopen met 27% tot in 1991 1136 ha. Het aantal bedrijven met melkvee verminderde met liefst 84% tot 52 stuks die nu nog melk leveren aan de fabriek. Bedroeg in 1964 het gemiddelde aantal stuks melkvee per bedrijf 5, thans is dit gestegen tot ongeveer 26. Om een voldoend inkomen te behalen in de toekomst is een minimum van 50 a 60 melkkoeien per bedrijf noodzakelijk. Door slechts enkele bedrijven wordt dat aantal gehaald. Er zijn dus nog grote veranderingen te verwachten. 195

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 37