Van herkaveling tot ruilverkaveling schoon mogelijk blijven. Zij hebben immers de taak en de verantwoordelijk heid om gezond voedsel te leveren en daarvoor worden door de individuele boer duizenden guldens geïnvesteerd. De politiek en de samenleving zullen moeten en willen beseffen dat de om schakelingen die plaats moeten vinden en de nodige tijd vergen ook bij de overgang naar een meer marktgericht beleid wat betreft de afzet van de productie. De ondernemer in de land bouw zal moeten beseffen dat de klok wat dat betreft op 1 minuut voor twaalf staat dus de tijd erg kort is. De praktijk leert dat de consument niet wacht. 55-65 jaar 30% ouder dan 65 jaar 14% Hieruit blijkt dat er veel oudere bedrijfs- hoofden zijn, waarvan wellicht diegene die geen opvolger hebben zich niet aan zullen passen aan de zich wijzi gende omstandigheden (intensivering of bedrijfsvergroting) maar met de huidige bedrijfsvoering zullen trachten hun bedrijf in stand te houden door bij derden het nodige bij te verdienen. Wellicht biedt "Het kamperen bij de boer" voor een enkel gezin mogelijk heden het inkomen te vergroten. Wat veranderde in de periode na de herverkaveling? Het aantal bedrijven nam sterk af en de gemiddelde oppervlakte per bedrijf veranderde daarmee aanmerkelijk hetgeen blijkt uit de volgende tabel: aantal ha cultuurgrond per bedrijf 1964 1990 0- 10 ha 781 220 10- 20 ha 155 96 20- 30 ha 38 55 30- 50 ha 69 55 50-100 ha 22 51 100 ha 3 Totaal 1065 459 Bron: CBS. In 1964 zijn alle bedrijven geteld. In 1990 zijn de bedrijven met meer dan 10 SBE (een SBE is een maatstaaf voor de inkomenscapaciteit van een bedrijf) geteld. Het aantal grond gebruikers is in een periode van 25 jaar meer dan 50% gedaald 2% per jaar). Gezien de ontwikkelingen die de landbouw in haar geheel dus ook op Tholen nog te wachten staat is een verdere afname te voorzien. Hoe snel en hoeveel zal van de omstandigheden, de ontwikkelingen, de aanpassings mogelijkheden en de wil tot aanpassing afhangen. Daarbij mag niet worden vergeten dat verschillende bedrijven zullen stoppen vanwege het gebrek aan een opvolger. De leeftijdsopbouw van de bedrijfs- hoofden op Tholen Is als volgt 1990 20-39 jaar 16% 40-54 jaar 40% Tot slot Er wordt door de landbouworganisaties, de afzetorganisaties, het waterschap, de gemeente en niet te vergeten de individuele ondernemers hetzij alleen, hetzij in groepsverband gewerkt aan de toekomst. Het zoetwaterproject staat na zeer veel discussie in de streek met voor en tegenstanders op stapel. De grondgebruikers zijn voor het overgrote deel de mening toegedaan, dat zoet water van cruciaal belang is voor de toekomst van de plantaardige agrarische sector in Tholen. Er kunnen dan teelten in het bouwplan worden opgenomen die nu wegens gebrek aan zoet water niet mogelijk zijn. Verder is er op 18 december 1984 door de op Tholen werkzame land bouworganisatie bij de bevoegde instanties een nieuwe ruilverkaveling aangevraagd. Een ruilverkaveling met een administratief karakter, met als hoofddoel het verbeteren van de landbouwstructuur door het ruilen en vergroten van de kavels waardoor efficiënter en kostenbesparend kan worden gewerkt in alle takken van grondgebonden landbouw, waardoor wellicht glastuinbouw en fruitteelt kunnen worden versterkt en uitgebreid. In feite kan een ruilverkaveling met een administratief karakter worden vergele ken met een grote onderhoudsbeurt. Het pleit voor de landbouworganisaties dat zij deze nieuwe vorm van verkave ling voor hun gebied als mogelijkheid zagen, om de structuur te verbeteren. Hoewel de agrarische doelstelling voorop staat wordt er ook aandacht besteed aan versterking van het land schap door beplanting van dijken, aanleg van dorpsbosjes en versterking van reeds bestaande natuurwaarden. De overheid stelt voor deze verkaveling een bedrag beschikbaar van maximaal f 1.100,— per ha. De bijdrage van de eigenaren en zakelijke gerechtigden (64% van het grondgebruik is eigendom en 36% pacht) bedraagt gemiddeld f 20,— per ha gedurende een periode van 26 jaar. Uit beleidstechnische en financiële overwegingen mag een dergelijke verkaveling geen grotere oppervlakte beslaan dan ongeveer 3.000 ha. Daarbij wordt Tholen gesplitst in 4 gebieden met voor elk gebied een eigen landinrichtingscommissie. Sint-Annaland 3.070 ha Stavenisse 2.770 ha Poortvliet 2.945 ha Oud-Vossemeer 2.740 ha Een nadeel van deze relatief kleine eenheden is dat de gebruikers die met hun gronden in meerdere blokken zijn gelegen eerst op vrijwillige basis hun grond moeten ruilen om een optimale concentratie te verkrijgen. Om deze vrijwilligheid te stimuleren is een uitruilcoördinator aangesteld. In Tholen is veel gebouwd en verbouwd, men heeft zich als agrarische bevolking steeds weten aan te passen aan gewijzigde omstandigheden. Dit is ten koste gegaan van de zelfstandigheid van vele agrariërs. Men is nu bezig om nieuwe fundamenten te leggen voor de toekomst in de vorm van zoetwater voorzieningen een administratieve ruilverkaveling waar nieuwe aan de tijd aangepaste nieuwbouw en verbouw op kan plaatsvinden. Bouwstenen die de ondernemer op Tholen alleen of gezamenlijk zal moeten leggen en metselen, door vergroting van de oppervlakte (wat veel kapitaal zal vergen), door verandering van het bouwplan (wat veel kennis en omschakeling en mentaliteits verandering zal vragen) en meer samenwerking in de landbouw (afzet organisaties en detailhandel), en door verhoging van de toegevoegde waarde. De agrarische ondernemer heeft in het verleden bewezen over een groot aanpassingsvermogen te beschikken indien de wegen er zijn. Ook in de toekomst zal dat zo zijn mits het fundament goed is. 198

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 40