Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen m SCHOUWEN aanschouwd „r» jfnNv BUREAU Adres: Kousteensedijk 7 (Zeeuwse Bibliotheek), 4331 JE Middelburg Tel. 01180-30347. Het Bureau is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 8.30-12.00 uur. Via de telefoonbeantwoorder kunnen echter op alle dagen van de week bestellingen, mededelingen en verzoeken om inlichtingen plaats vinden. Copij voor de volgende mededelingen kunt U zenden aan het BUREAU voor 15 november a.s. AB-VERGADERING Op 3 september 1991 werd een AB-vergadering gehouden. Mededelingen: Het bestuur stelt voor mevrouw mr. C.A. Meulendijk voor te dragen in de vacature, die is ontstaan door het vertrek van de heer Zuidervaart. De werkgroep Filmkunde i.o. zal op 11 september a.s. een informatie-avond beleggen. De colleges van mevrouw Portheine zullen worden benut om te bezien, of er voldoende belangstelling bestaat voor een werkgroep Beeldende Kunst. Het bestuur heeft de gemeente Veere medegedeeld dat men de bezwaren tegen de onlangs verschenen bouwplannen in de Grote Kerk van Veere onderschrijft. Het DB heeft het voornemen weer gesprekken te gaan voeren met de besturen van de werkgroepen. In principe kiest men voor de maandagmiddagen vanaf 13.30 uur. Op 2 september j.l. is een gesprek gevoerd met de directie van het Zeeuws Museum over de relatie met de conservatoren. Er zijn een aantal afspraken gemaakt, o.a. dat mevrouw Spaander op de volgende ALV het door haar voorgestane beleid zal toelichten. Mededelingen hoofdconservator: Het boekje 'Schouwen aanschouwd' is uit. De Rijkssubsidie voor de Houten Gevel is binnen. De commissie voor de Verzamelingen reserveert jaarlijks een bedrag voor het onderhoud van de gevel. ROMAN-ATLAS De actie tot verwerving van de Roman atlas blijft gunstig verlopen. Zoals gemeld brachten de leden ruim f 12.500,bijeen door giften boven de contributie. De gemeenten in Zeeland hebben overwegend positief gereageerd op het verzoek om een bijdrage van f 0,03 per inwoner. De Begunstigers zal ook om een extra inspanning worden gevraagd. Wanneer de huidige actie is afgerond zal worden bezien wat eventueel nog tekort komt en daartoe een beroep worden gedaan op landelijke fondsen. Vele leden hebben de Atlas op de ledenvergadering bezichtigd, waarmee de oude traditie om aanwinsten op de vergaderingen te tonen, werd voortgezet. Dit schept een betrokkenheid, die van grote betekenis is voor de taak van ons Genootschap met betrekking tot het veilig stellen van cultureel erfgoed. Inmiddels is ook onderzoek ingesteld naar het in de Atlas bijgebonden rapport van de ingenieur Mant eau van Dalem. Tot nog toe zijn daarover geen stukken gevonden in het archief van de Staten van Zeeland. 1672 was met de plotselinge oorlog met Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen echter een waar paniekjaar, zodat niet altijd alle maatregelen schriftelijk zijn vastgelegd. Het rapport en de kaart kunnen ook op verzoek van de gedeputeerden te velde zijn vervaardigd. Ook in dit opzicht is de Atlas een boeiend object van onderzoek. ZELANDIA ILLUSTRATA Het Genootschap heeft opnieuw een boekje uitgegeven met afbeeldingen uit de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata. Het boekje 'Schouwen aanschouwd' is samengesteld door de drie conservatoren van de atlas, E.A. Binkhorst, drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange. Het telt twintig pagina's, het formaat is A4 (liggend), het bevat 23 zwart-wit reproducties (van de originelen genomen), waarvan verschillende op ware grootte, op kunstdrukpapier. De omslag is gedrukt in rood op creme. De afbeeldingen, waaronder enkele reproducties van originele tekeningen van de dit jaar 300 jaar geleden geboren tekenaar Cornelis Pronk, geven een beeld van Schouwse dorpen en steden in de 17e, 18e en 19e eeuw. De winkelprijs van het boekje bedraagt f 9,50. Wij kunnen het onze leden aanbieden voor f 8,50 (exclusief portokosten). Bestellingen schriftelijk of telefonisch bij het Bureau van het Genootschap, met vermelding of het afgehaald wordt of toegezonden moet worden. Tevens is nog leverbaar: J.H. Kluiver - De cartons voor het Speculum Zelandiae, prijs voor leden f 13,50 (afgehaald) E.A. Binkhorst en I.H. Vogel-Wessels Boer - Sluis in beelden uit de Zelandia Illustrata, prijs voor leden f 6, (afgehaald). WERKGROEP MUZIEK Als U dit leest, zijn inmiddels drie concerten, georganiseerd door de werkgroep muziek, achter de rug. Er zijn nog twee concerten, die U kunt bijwonen: Op zaterdag 26 oktober a.s. speelt het Ensemble Resolut muziek uit de tijd van het Hof van Bourgondië, met als titel: 'Hé Compaignons!' Dit concert vindt plaats in de Engelse Kerk te Middelburg. Aanvang 20.30 uur. Op zaterdag 23 november a.s. zijn het Zeeuwse musici die in het Zeeuws Museum een concert verzorgen. Het zijn: Dick Boon, Edgar van Boven, Riaan van 't Veer en Ruud Kerkhove, die muziek uit de Barok ten gehore zullen geven. Aanvang 20.30 uur. U bent van harte welkom. LEZINGEN 13 nov. 1991 Lezing van de Juridische werkgroep, prof. mr. W.J. Slagter zal spreken over bestuurdersaansprakelijk heid. Serie II Genootschapscolleges over Sociale Filosofie, waarden in de samen leving door prof. dr. J.M.M. de Valk: 15 nov. 1991 Jean Jacques Rousseau en de vervreemding. 199

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 41