'Christus en de Kananeese vrouw' van Jacob Adriaensz. Backer Behandeling. doubleerlinnen los. De spanguirlandes waren verwijderd. De picturale laag was plaatselijk schilferig en vertoonde diverse overschilderingen en nagedonkerde retouches. De verf bleek in een snelle penseelstreek in lagen te zijn opgebracht. Uitzonderlijk waren de hoogsels op de tulband van de mannelijke figuur rechts, en in mindere mate, op de juwelen van de vrouw. Het schilderij was bedekt met een op sommige plaatsen dikke, bruine vernislaag. Sommige vemisgedeelten waren verweerd en wit uitgeslagen, andere vertoonden sporen van waterschade. Het schilderij toonde een aanzienlijke slijtage in de transparante lagen. Details in de achtergrond van de voorstelling waren moeilijk leesbaar. Documentatie over de eerdere conservatorische of restauratorische ingrepen die het schilderij heeft ondergaan is niet bewaard gebleven. De door Bauch gepubliceerde foto laat in ieder geval een duidelijk beschadigd schilderij zien. Op sommige plaatsen zijn zelfs scheuren zichtbaar. Het schilderij is na het moment waarop de foto werd genomen grondig behan deld. Daarbij zijn de oorspronkelijke spankanten afgenomen. Het doek werd gedoubleerd, met als kleefmiddel een sterk hars-houdende bijenwas. Het doubleren geschiedde waarschijnlijk onder te hoge temperatuur en druk. Dit zou de zichtbare linnenstructuur aan de voorzijde van het doek kunnen verklaren. De bedoekingspasta lijkt door het craquelé-patroon heen gedrukt. Ook het pasteuze karakter van de picturale laag heeft onder deze bedoeking sterk geleden. Bij deze oude behandeling is de oorspronkelijke vernislaag afgenomen en een nieuwe opgebracht. Omdat de nieuwe laag vrij dik en ondoorzichtig is, is het aannemelijk dat men hierdoor eerdere restaurants, verfverlies, verpoetsingen en leemtes wilde wegwerken onder één min of meer egale bruine laag. Mogelijk dat bij deze restauratie het doek ook is voorzien van de huidige lijst en spieraam. Deze zijn in ieder geval niet zeventiende eeuws. Het was noodzakelijk om het schilderij voor de behandeling over te brengen Het schilderij vóór 1927. Het schilderij toont ernstige beschadigingen, waaronder enkele scheuren. Reproductie E. Engel (Uit: K. Bauch, Jakob Adriaensz, berlin 1926). 221

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 23