Schaalvergroting om het behoud van basisscholen andere scholen er vlak boven. Hiermee is een zeer ongewisse situatie gescha pen voor bijna de helft van de scholen in deze gemeente. Het gemeente bestuur als bevoegd gezag van de openbare scholen aldaar heeft aan mij gevraagd eens na te gaan welke mogelijkheden het akkoord geeft om zoveel mogelijk scholen in stand te houden. Naar mijn inzicht biedt het volgende plaatje de beste oplossing: Splits de gemeente Borsele in een dichterbevolkt deel (Heinkenszand en 's-Gravenpolder) en een dunner- bevolkt deel. Voor het dichtbevolkte deel gaat dan een opheffingsnorm van 111 gelden en voor het andere deel wordt de norm dan 33. Dit betekent dat dan nog drie scholen onder de norm blijven, terwijl de andere scholen vrijwel geheel uit de gevarenzone verdwij nen. Zij blijven ruim boven de norm. De openbare school in Ellewoutsdijk is met minder dan 23 leerlingen noch als zelfstandige school noch als nevenvestiging te handhaven. De school in 's-Heer Abtskerke is in ieder geval nog als nevenvestiging in stand te houden. De pc-school in 's-Gravenpolder zit met 79 leerlingen onder de norm van 111 leerlingen. Zij is bedreigd, maar kan eventueel door een bestuurlijke schaalvergro ting gered worden. Het resultaat zou dus kunnen zijn dat in de gemeente Borsele niet negen scholen in de problemen komen, maar hooguit drie. Waarschijnlijk zal zelfs maar één school echt haar poorten hoeven sluiten. Tot het zover is zal toch wel het een en ander moeten gebeuren wil men voorkomen dat een groter aantal scholen verdwijnt. Voor de realisatie van bovenstaand plaatje moeten immers allereerst alle besturen van scholen in de gemeente akkoord gaan met splitsing van het grondgebied. In de vaste commissie onderwijs van de Tweede Kamer heeft Wallage zich in verband met de splitsingsproblema- tiek erg optimistisch uitgelaten: "De gemeente kan wel degelijk een rol spelen. Dan moet zij op basis van gelijkwaardigheid met het bijzonder onderwijs om de tafel gaan zitten. Mislukt dit, dan is er altijd nog de minister. Ik vind dit compromis te verdedigen, omdat ik er van uitga dat een beetje wet houder in dit land er een eer in stelt, met het bijzonder onderwijs tot overeenstemming te komen." Het bestuur van de pc-school in 's-Gravenpolder zou vervolgens moeten fuseren met een of meerdere pc-scholen om als volwaardige school te kunnen blijven voortbestaan onder de regeling van gemiddelde school grootte. Of het voor een bestuur aantrekkelijk is om naast grotere ook (te) kleine scholen in stand te houden zal echter vooral samenhangen met de nieuw te ontwerpen bekostigingsregeling. Een bekostigingsregeling waar nog onderzoek naar verricht zal worden. Onderzoek dat gericht moet zijn op wat het effect is van het korten van de kleine scholen op hun personele en materiële middelen op het functioneren van die scholen (de kwaliteit). Daarnaast zullen goed onderbouwde prognoses van leerlingenaantallen de besturen een houvast kunnen geven om de effecten voor de toekomst zo goed mogelijk in te schatten. Bestuurlijke schaalvergroting Wanneer alle betrokkenen de doel stelling om het voorzieningenniveau zo hoog mogelijk te houden onderschrij ven, kunnen we er van uitgaan dat alle partijen elkaar zullen vinden wanneer dat nodig is om scholen in stand te houden. Is iedereen bereid aan bestuurlijke schaalvergroting mee te werken, dan zal als gevolg van het nu gesloten akkoord in Zeeland het aantal basis scholen niet met 72 maar met ongeveer 30 scholen worden vermin derd. Dat is 11% van het huidige scholenbestand. Tweederde van deze scholen vinden we in Middelburg en Vlissingen. Tachtig procent komt uit de vier grote steden in Zeeland. Hiermee kunnen we concluderen dat het huidige akkoord voor Zeeland precies doet wat in het regeerakkoord werd beoogd, namelijk de schaal vergroten van de scholen in het verstedelijkt gebied. Het aantal scholen dat slechts als nevenvestiging kan blijven voort bestaan blijkt eveneens erg mee te vallen, waardoor het eindoordeel over het akkoord vrij positief kan zijn. Zeker wanneer tevens een bevredigende oplossing gevonden kan worden voor een nieuwe bekostigingssystematiek. Het feit dat de personeelsorganisaties het akkoord niet hebben willen tekenen omdat de staatssecretaris hiervoor geen harde garanties wilde geven, maar dat er opnieuw op gestudeerd zal moeten worden is echter veelzeggend. We moeten desalniettemin consta teren dat het onderhandelingsresultaat erg ver afstaat van wat in den beginne werd aangekondigd. De staatssecretaris heeft echter nog steeds de moed niet opgegeven. De frontale aanval heeft hij weliswaar niet gered, maar hij lijkt nu te opteren voor een langdurige belegering. Daarbij verwacht hij dat het veld uit zichzelf gaat doen wat hij zo moeilijk opgelegd krijgt. Het onderwijsveld moet derhalve op haar hoede blijven. Veldslag of theaterstuk Je kunt over de gebeurtenissen van het afgelopen jaar spreken in termen van veldslagen, maar misschien ook wel in termen van een theaterstuk in vier bedrijven. Het ligt er maar aan waar je veronderstelt dat de regie gevoerd wordt. Maar of het nu om regie- of strategiebepaling gaat, concreet spreken we natuurlijk altijd over scholen, waar kinderen naar school gaan en waar mensen werken. Kinderen, ouders, bestuurders, onderwijspersoneel zij zagen zich de afgelopen periode steeds weer gecon fronteerd met nieuwe 'feiten'. Feiten die hen mogelijkerwijs hun school of hun baan zouden kosten. Je bent echter wel gedwongen om het spel mee te spelen, omdat beargumenteerd protest het enige werkzame middel lijkt. De staats secretaris kan zich immers niet geheel ongevoelig tonen voor het onderwijs veld. Hij heeft dit onderwijsveld nodig wil hij überhaupt iets van de schaal vergroting terechtbrengen. Hoe het ook zij, je moet constateren dat het huidige akkoord er op het eerste gezicht niet slecht uitziet. Ten opzichte van vorige keren sterk verlaagde opheffingsnormen, met daarnaast nog allerlei aanvullende maatregelen. Velen zullen nu denken de laatste school op het dorp is gered, is het niet als zelfstandige school dan 226

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 28