Signalementen Tussen De Noten Door E. W. van der Oest Uitg.: ADZ, Vlissingen 1991 80 paqina's rijk geïllustreerd. Prijs f 27,95. Kapers en piraten spreken tot de verbeelding. Zij roepen heldhaftige en romantische beelden op van ruige zeelui met een lap voor het oog en een houten been, die vergelegen kusten onveilig maakten. Uit de overgebleven bronnen en objecten blijkt echter dat het niet alleen maar losgeslagen rovers waren, maar dat er grote economische belangen op het spel stonden. In Nederland was dat in de zeventiende eeuw vooral het geval in de steden Vlissingen en Amsterdam. In Kapers op de kust wordt het verschil tussen kaapvaart en piraterij uitgelegd, hoe het kapers- en piratenbedrijf werkte en waardoor kapers als Pierre Ie Turcq, Claes Compaen en Grote Pier beroemd werden. Welsaamgevoegd en welgebouwd. Het werk van de architect A. Rothuizen (1906-1990) Johan J. de Koning Middelburg 199152 pagina's, geïll. ISBN 90 74308 01 8 Prijs: f 17,50. De Middelburgse architect Rothuizen heeft een belangrijke stempel op de Zeeuwse bouwkunst gedrukt. Het boek van De Koning vangt aan met een biografische schets van Rothuizen. Dan volgt een hoofdstuk over het Nederlandse architectonische klimaat in de jaren waarin Rothuizen werk zaam was. Vervolgens komt het werk van Rothuizen aan de orde. Hoogte punten vormen zijn gereformeerde kerk in Oost-Souburg, het gemeente huis van Sint Annaland, het complex van de PZEM-centrale in Vlissingen en het VU-ziekenhuis in Amsterdam. In het slothoofdstuk wordt het werk van Rothuizen in een breder architectonisch kader geplaatst. Dit boek is het zesde deel in de serie Zeeuwse Katernen, die het culturele leven in Zeeland in de negentiende en twintigste eeuw tot onderwerp hebben. De Zeeuwse Katernen verschenen tot dit jaar onder auspiciën van het inmiddels opgeheven Zeeuws Kunste naarcentrum. Met ingang van dit deel is de serie een uitgave van de Zeeuwse Museumstichting. De distri butie van de Zeeuwse Katernen wordt verzorgd door boekhandel Fannoy in Middelburg. nood GERARD C VANLOO Tussen de noten door G.C. van Loo Uitg. Van der Peyl-Kruiningen B.V. Kruiningen 1991, 78 pagina's, geïll. ISBN 90 73975 01 08 Prijs: f 19,50. Het belang van deze muzikale auto biografie van Van Loo, die jarenlang voorzitter van de sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad was, is vooral gelegen in de beschrijving van de recente geschiedenis van de harmonie-brass-band-en fanfare wereld in Zeeland. Er blijkt zich veel in deze wereld af te spelen en men vraagt zich af of het niet nuttig zou zijn een breder opgezette studie aan de amateur muziekbeoefening in Zeeland te wijden. 231

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 33