Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen BUREAU Adres Kousteensedijk 7 (Zeeuwse Bibliotheek), 4331 JE MIDDELBURG. Tel.: 01180-30347. Het Bureau is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 8.30-12.00 uur. Via de telefoonbeantwoorder kunnen echter op alle dagen van de week bestellingen, mededelingen en verzoeken om inlichtingen plaats vinden. Copij voor de volgende mededelingen kunt U zenden aan het Bureau voor 15 januari 1992. AB-VERGADERING Kort verslag van de vergadering op 29 oktober 1991. Mededelingen. De werkgroep Film zal, nu het voor geschreven quotum aan leden is bereikt, een reglement en beleidsplan indienen. De werkgroep Kunstgeschiedenis nadert eveneens het einde van de voorbereiding tot oprichting. Werkgroepen, die overleg wensen met het DB, krijgen daartoe de gelegenheid, indien zij dit kenbaar maken. De eerste serie Genootschapscolleges heeft onder grote belangstelling plaats gevonden. Mevrouw Portheine is gevraagd ook volgend jaar colleges te willen verzorgen. De Archieven 1989 en 1990 zijn ver schenen. Het Archief 1991 zal dit jaar ook nog uitkomen. Aan de heer Koops is de genootschaps penning uitgereikt, als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij heeft verricht. De heer Clement deelt mede dat de muziekuitgave van werk van Zeeuwse componisten in het voorjaar van 1992 zal verschijnen. Huisvesting. De vergadering gaat accoord met 2 voorstellen: het project Huisvesting wordt gekoppeld aan het 225-jarig bestaan van het Genootschap en er wordt een huisvestingsfonds ingesteld. Gemeenschappelijke studies. Voor publicatie van deze studies van werkgroepen en commissies worden verschillende wegen onderzocht. Werving begunstigers. Teneinde de werving weer te activeren wordt een overzicht gemaakt van de activiteiten van het Genootschap, benevens een lijst van de belangrijkste aankopen. Algemene Ledenvergadering. Deze is vastgesteld voor 17 december 1991. Agendapunten: Begroting 1992, relatie tot het ZT, huisvesting, het Zeeuws Museum en een suite van Busteyn, gespeeld op het clavecimbel van de werkgroep Muziek. DE MAMMOET MOET TERUG IN MIDDELBURG Samenvatting van een korte voordracht gehouden tijdens de jaarlijkse excursie van het Genootschap op de Ooster- schelde op zaterdag 7 september 1991 door D. Mol. In januari 1991 zijn ondergetekende en drs. J.A. van Essen (Dieren) onder leiding van de conservatoren van het Genootschap, de heren dr A.J. Bil en J.M. Moraal, begonnen met de bewerking van de collectie zoogdier- palaeontologische voorwerpen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Deze collectie bevindt zich in het 'Bottendepot' van het Zeeuws Museum te Middelburg. Deze verzameling is een zeer belangrijke. Enerzijds de omvang; de verzameling wordt qua omvang slechts overtroffen door de verzameling fossiele zoogdier beenderen in het Nationaal Natuurhistorisch Museum te Leiden. Anderzijds heeft de collectie een groot historisch belang. Namen als die van dr. J.C. de Man en drs. P.J. van der Feen zijn er onlosmakelijk mee verbonden. In de vorige eeuw heeft dr. De Man de eerste aanwinsten van het Genootschap op dit gebied uitvoerig beschreven. Het betroffen grote beenderen van mammoeten, runderen en neushoorns, herkomstig uit de Zeeuwse Wateren. Deze topstukken bevinden zich nog steeds in de collectie. Onder leiding van drs. P.J. van der Feen werd de verzameling aanzienlijk uitgebreid, met name gedurende de jaren dertig. Helaas lag de nadruk op de grote overblijfselen van het olifantenskelet waardoor er weinig kleinere resten, zoals delen van het hand- en voetskelet, nu ontbreken. Drs. Van der Feen gold in Europa als een van de deskundigen op het gebied van de fossiele olifanten. Toentertijd werden veel opgeviste beenderen door Van der Feen voorzien van een label met het opschrift herkomstig uit de 'Zeeuwsche Stroomen', een wat ongelukkig gekozen vindplaats aanduiding. Nu weten we, dat er verschillende pleistocene (ijstijd) afzettingen aanwezig zijn in de Oosterschelde en Westerschelde waaruit deze dierlijke resten herkomstig zijn. Het merendeel van de fossiele beenderen en gebitselementen heeft toebehoord aan olifanten die gedurende het ijstijdvak de Zeeuwse streken en andere delen van Nederland en de Noordzee bewoonden. 235

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 37