Redactioneel JAARGANG 41, NUMMER 6,1991 De laatste aflevering van deze jaar gang vangt aan met een verhaal in de serie Zeelandgevoel van Victorine Hefting, voormalig directrice van het Haags Gemeentemuseum. In een intieme schets haalt ze herinneringen op aan het artistieke leven op Walcheren van voor de Tweede Wereldoorlog. Ze vertelt over haar ontmoetingen met Martinus Nijhoff, Charley Toorop en zegt dat de contacten tussen Mondriaan en Toorop zich beperkten tot het 'koffie drinken'. Een van de stellingen die de jour nalist Henk Postma in zijn artikel, 'Hemel en hel in onderhuids Hulst', poneert, is dat een evenwichtig cultuurbeleid zich zowel op het gevestigde als op datgene wat onder de oppervlakte broeit, moet richten. In zijn artikel bekijkt hij hoe de creatieve krachten van het kleine de afgelopen tien jaar in Hulst werkzaam waren. Daarbij staan een tweetal popgroepen en de activiteiten die hij er samen met de beeldend kunstenaar Bob Pingen van 1983 tot 1986 ont plooide centraal. Albert Clement, musicoloog en organist is als Academieonderzoeker verbonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij richt in zijn artikel de aandacht op de vergeten componist J.C. Anderson, die van 1901 tot 1919 in Goes werkzaam was. Hoewel de composities van Anderson in het begin van de twintigste eeuw werden geprezen, waren ze moeilijk uitvoerbaar. Clement vraagt zich af welk Zeeuws koor de uitdaging aangaat om de werken van Anderson op het repertoire te zetten. In hun bijdrage doen W.H.P. Scholten, provinciaal museumconsulent en de resaurateur W.E.I.J. de Maat, verslag van de restauratie van het schilderij 'Christus en de Kananeese vrouw' van de zeventiende eeuwse schilder Jacob. Andriesz. Backer. De restauratie van dit voor Zeeland unieke schilderij, dat een combinatie van een historiestuk en een groepsportret is, werd bekostigd door de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente in Middelburg. B.A.J. van der Wouw, medewerker van het het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, tracht in zijn artikel de effecten van de schaalvergroting op het basisonderwijs in Zeeland te meten. Hij komt tot de conclusie dat de besturen van bedreigde scholen wel eens uit zichzelf zouden kunnen besluiten tot schaalvergroting met het oog op de relatie die er tussen kwaliteit en financiële middelen zou bestaan. Of er zo'n directe relatie te leggen valt, is natuurlijk onderwerp van discussie. In de boekbesprekingen aandacht voor de persoonlijke herinneringen van Piet Quite aan de oorlog in Vlissingen, dorpen in Zeeland en wandeltochten via Romeinse routes door Zeeland. Deze rubriek wordt gevolgd door de signalementen. DE LAATSTE MEDEDELINGEN? Als de ledenvergadering van het KZGW op 17 december instemt met het bestuursvoorstel het collectieve abonnement van het KZGW met het Zeeuws Tijdschrift op te zeggen, zullen de mededelingen in dit nummer de laatste zijn. Wanneer de band tussen het KZGW op het Zeeuws Tijdschrift inderdaad verbroken wordt, hoopt de redactie de leden van het KZGW met ingang van volgend jaar als individuele abonnees te kunnen begroeten. Rest mij U een voorspoedig 1992 toe te wensen. Paul van der Velde 201

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 3