"Het Zeelandgevoel" (7) Zeeland verguld van verschillende buitensporige vormen en naar voren uitstekende tot voorbij de wangen. Hoezeer ik ook mijn best deed om te doen zooals Victor Hugo op reis doet en alles in stomme verbazing aan te staren, kon ik mij zeiven toch niet opdringen dat deze kleederdracht mooi is. Maar op deze soort van teleurstelling was ik voor- Ludovico Guicciardini, Florentijnsch edelman, schrijver van een fraai boek over de Nederlanden in de XVIde eeuw te Antwerpen gedrukt, zegt dat er in Zeeland om zoo te zeggen man noch vrouw is die niet Fransch en Spaansch kent, en dat derzelven ook Italiaansch spreken. Wat misschien zelfs te dien tijd niet weinig overdreven was, zou als Men zou zich echter zeer vergissen indien men meende dat het alleen daarom een geheimzinnig land is omdat het een land is dat zich schuil houdt. In Zeeland is alles mysterie. In de eerste plaats hoe heeft het zich gevormd? Was het oorspronkelijk, zooals sommigen gelooven, een groep van zeer kleine alluviale eilanden, Illustratie: L. Radstaak. bereid. Ik wist dat men naar Holland moet gaan meer om iets nieuws dan om iets moois te zien, en iets goeds niet minder dan iets nieuws; en ik was dus meer tot opmerkzaamheid dan tot geestdrift geneigd. En ik troostte mij over dezen eersten voor mijn zin voor het schilderachtige minder aangena- men indruk met de gedachte dat deze boeren zeker allen konden lezen en schrijven; dat zij wellicht den avond te voren een vers van hunnen grooten dichter Jakob Cats hadden van buiten geleerd, en dat zij zich waarschijnlijk met een deugdelijk program in den zak begaven naar de een of andere ver gadering van landbouwers, waar zij het woord zouden voeren om met de redenen aan hunne zedige ondervin ding ontleend de voorstellen te bestrijden van een geleerden land bouwkundige uit Goes of Middelburg. men het nu zeide, zeker geheel valsch zijn; maar waar is het dat men onder de zeeuwsche landbouwers een buitengewone mate van verstandelijke beschaving aantreft, grooter dan die der Fransche, Belgische of Duitsche boeren, en ook dan die der boeren in onderscheidene andere gewesten van Holland. De boot wendde zich om het eiland Filipsland heen en wij hadden Zeeland achter den rug. Dit gewest zoo geheimzinnig voor mij eer wij er waren binnengekomen, scheen mij nog geheimzinniger nu wij het verlaten hadden. Wij hadden het doorkruist, maar niet gezien; onze nieuwsgierigheid was nog even groot bij het uit- als bij het invaren. Het eenige wat wij gezien hadden was dat Zeeland een gewest is dat men niet ziet. slechts door kanalen gescheiden en onbewoond, die zich vereenigd en grootere eilanden gevormd hebben, of was het zooals anderen meenen vast land, toen de Schelde hare monding in de Maas kreeg? Maar ook als wij den oorsprong laten rusen, in welk ander land der wereld gebeuren de zaken die in Zeeland gebeuren? In welk ander land vangen de visschers eene meer min in hunne netten, en werpt haar man, na haar te vergeefs met vele tranen te hebben teruggevraagd, om zich te wreken, een handvol zand neder, met de voorspelling dat dit zand de havens der steden onbruikbaar zal maken, en wordt die voorspelling vervuld? In welk ander land, komen de zielen dergenen die in de golven zijn omgekomen, de visschers wekken om hen in eene boot naar de kust van Engeland te voeren, zooals op de 6

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 12