"Het Zeelandgevoel" (7) Zeeland stranden van het eiland Walcheren? In welk ander land spoelen de stormen lijken aan, aan de noordpoolstreken ontvoerd, monsters half mensch half schuit, mummiën gehuld in een drijven- den boomstam, zooals op de kust van het eiland Schouwen, gelijk men er nog een in het Stadhuis van Zierikzee zien kan? In welk land gebeurt het, zooals bij Wemeldinge, dat een man hals over kop in een kanaal valt, een uur onder water gedompeld blijft, De boot kwam nu in dat gedeelte van den zuidelijken arm der Maas, die het Volkerak genoemd wordt. Het tooneel was altijd hetzelfde. Dijken en nog eens dijken. Torenspitsen en verborgen huizen, hier en daar een schip; slechts één ding was veranderd: de hemel. Ik zag toen voor de eerste maal den Hollandschen hemel zooals hij zich gewoonlijk vertoont, en was getuigen van een dier groote voorstellingen van ons wekt. Vervolgens begonnen aan alle zijden van den horizon loodkleurige, uiterst bewegelijke wolken op te komen, en het scheen alsof ze met een soort van pijnlijk ongeduld naar eene richting en een vorm zochten. Vervolgens begon het water zich te krullen en zich te teekenen met vluchtige lichtreflexen, breede vaalgroene, violetkleurige, witachtige, krijtkleurige, zwartachtige strepen. Ten laatste gaf de vertoornde natuur zich lucht in een dichten en Illustratie: L. Radstaak. inmiddels zijn overleden vrouw en kindertjes ziet die hem roepen uit het paradijs, daarna levend wordt opge haald en dit alles aan Victor Hugo vertelt, die het als waarheid aanneemt er over filosofeert en tot het besluit komt, dat de ziel voor een tijd het lichaam verlaten en er later in terug- keeren kan? In welk ander land worden bij ebbe oude tempels en beelden van onbekende godheden opgevischt, zooals bij Domburg? In welk ander land dient, zooals te Wemeldingen, de degen van een Spaanschen veldheer (van Mendragon) als bliksemafleider op een toren? In welk ander land laat men de overspelige vrouwen moedernaakt door de straten der stad wandelen, met twee steenen om den hals gehangen en een ijzeren cilinder op het hoofd, zooals op het eiland Schouwen? Toegegeven dat dit laatste wonder niet meer vertoond wordt, maar,de steenen bestaan nog en ieder kan ze zien op het stadhuis te Brouwershaven. lucht en duisternis, eigen aan de Nederlanden, en die de Hollandsche landschapschilders met onovertrefbare waarheid hebben weergegeven. Tot dusverre was de hemel helder geweest, als op een schoonen zomer dag, het water blauw, de oevers groen, de lucht warm en geen zweem van wind. Plotseling werd de zon door een dichte wolk bedekt en in één oogenblik veranderde alles in die mate van aanzien als waren wij eensklaps in eene andere jaargetijde, een ander uur, een andere breedte overgebracht. De wateren werden grauw, het groen der oevers was als verwelkt, de horizon verborg zich achter een grijzen sluier, alles vertoonde zich als gehuld in een schemerlicht waarin zich de omtrekken verloren, en er verhief zich een booze bries, waarvan de koude tot in het gebeente drong. Het was mij als ware het December, als gevoelde ik den adem van den winter en die onrust, die ieder onverwacht natuurverschijnsel bij hevigen regen, die hemel, aarde en water in een eenvormig grauw wikkelde, te nauwer nood afgebroken door de iet of wat donkerder tint der verre oevers of van een zeilschip dat zich hier en daar vertoonde als een spook dat over de waters gleed. "Nu zijn wij in waarheid in Holland", zeide de kapitein der boot, terwijl hij zich tot een groep van passagiers wendde, die dit schouwspel stonden aan te staren. "Zulke tooneelverande- ringen, in zoo korten tijd, ziet men slechts hier." Op de vragen van een onzer, voegde hij er daarna het volgende bij: "Holland heeft eene geheel eigen aardige weersgesteldheid. De winter is lang, de zomer kort, de lente is slechts het einde van den winter, en desniette min steekt, gelijk gij ziet, zelfs in den zomer de winter vaak plotseling het hoofd boven. Wij zijn gewoon te zeggen dat men in Holland de vierjaargetijden 7

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 13