Bouwen aan kunst in Zeeland. Utopie of werkelijkheid? Museum heeft daarom een oogje laten vallen op de vrijkomende ruimte. In de reakties op Zeeland aan Zet zijn beide plannen genoemd. In Zetten' nr. 1een voortgangsbulletin, staan ook nog andere ideeën; een museum voor hedendaagse kunst zou deel uit kunnen maken van de op Neeltje Jans geplande voorzieningen; in Vlissingen wil de bibliotheek nieuwbouw in combinatie met een museum; en in Domburg ziet men wel iets in het ombouwen van een buitenhuis om daar de artistieke glorie van weleer te etaleren. Met een dikgevulde portemonnaie en voldoende gekwalificeerde mensen om de plannen daadkrachtig uit te voeren, hoeft geen van deze voorstellen te sneuvelen. Zeker niet wanneer ze in samenhang zouden worden uitgewerkt: een aantal voorzieningen in eikaars omgeving geeft dat gebied een duidelijke meerwaarde, die op den duur valt af te lezen in bezoekers aantallen. Maar helaas, geld noch menskracht is zo ruim bemeten dat alles kan. Wat nu? Kiezen dus. Maar niet zonder meer. Van Eyck en Appel De eerste keus is het centrum beel dende kunst dat in Middelburg moet komen. Maquette en tekeningen liggen al klaar. Gerrit Schoenmakers is momenteel wethouder van stads vernieuwing en stadsontwikkeling, maar stond als portefeuille houder van cultuur aan de wieg van dat centrum: "Middelburg heeft een traditie op het gebied van hedendaagse beeldend kunst, met name in de Vleeshal. Na zoveel jaar daar gewerkt te hebben was er de ambitie om een uitbreiding te kunnen geven aan het programma in een heel nieuw gebouw. De Vleeshal zou dan nog ad-hoc gebruikt kunnen worden, bijvoorbeeld daar een installatie te laten maken door een kunstenaar en zijn andere werk te laten zien in het centrum beeldende kunst. Dat moet een levendig activiteitencentrum worden en geen saai, statisch schilderijenmuseum." Het gebouw omvat een grote en een kleine zaal, dépot-, kantoor-, en documentatieruimte, een zaal voor lezingen en een ontmoetingsplek. Omdat er in Middelburg nogal eens werk 'in situ' (ter plekke) wordt gemaakt, komen er twee studio's in het gebouw. Zeeuws Museum, interieur. Installatie: M. Boezem. Foto: L. de Meester. 12

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 18