Een Middelburgse meestoot met een VOC-verleden Gedeelte van een plattegrond van Middelburg waarop de ligging van de meestoot is te zien1873, uitg. T. P. Roest (Foto: Engel Fotopromotions). Scheepswerf, wasserij en graanpakhuis De gebouwen staan echter niet lang leeg, want in hetzelfde jaar verkrijgt de firma Van Zeijlen Decker het terrein waarop de voormalige meestoot zich bevindt van de gemeente Middelburg in erfpacht, om hier een scheepswerf te gaan exploiteren; voor dit doel wordt ook grond gehuurd van de Commercie Compagnie. De scheepswerf, genaamd 'Middelburg's Welvaren', richt de vroegere meestoofgebouwen in als smederij. Met grote voortvarendheid breidt de firma zijn activiteiten uit door bij de Dam een droogdok te laten graven. De houten bodem van dit dok is nu nog steeds aanwezig, verborgen onder water achter het perkje bij het standbeeld van koningin Emma. In 1877 draagt de firma Van Zeijlen Decker de scheepswerf over aan een medefirmant, Joseph Frederik van Leeuwen, die het bedrijf op eigen naam voortzet tot aan de opheffing in 1893. In dat jaar neemt de Hollandsche Melkmaatschappij uit Amsterdam het recht van erfpacht en huur over van Van Leeuwen. Deze maatschappij heeft plannen tot oprichting van een melk fabriek in de gebouwen van de voor malige meestoof en vraagt op 20 oktober 1893, in verband met de hoge investe ringen en de aflopende overeenkomsten van huur en erfpacht, bij monde van jhr. Th. A. C. de Geer te Amsterdam verlenging van bovengenoemde overeenkomsten. Door de minder rooskleurige financiële situatie van de Hollandsche Melkmaatschappij wijst de gemeenteraad van Middelburg echter het verzoek in 1894 af. Een andere gegadigde, de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde', dient in dat jaar bij de gemeente een verzoek in om het door de melkmaatschappij beoogde terrein in huur of erfpacht te mogen verkrijgen, inclusief de gebouwen. De gemeente bericht 'De Schelde' dat wel de grond haar eigendom is, maar niet het gebouw van de voormalige meestoof. Hierin komt echter snel verandering. Op 12 maart 1895 namelijk stellen Burgemeester en Wethouders de gemeenteraad voor in te gaan op een aanbod van de liquidateuren van de Hollandse Melkmaatschappij tot verkoop van hun opstallen, waaronder het meestoofgebouw. Dit voorstel wordt 16

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 22