Een muur van graniet hele haventerrein is, als een waar historisch cultuurmonument, voor de rest nog steeds in zijn oude staat. Inclusief een stuk van de oude zeedijk, inclusief de coupures daarin met de steunberen. Door de breedste coupure wandelen vooral zomers vele toeristen en dagjesmensen van het dorp naar de nieuwe havens. Op die plek hoopt het comité in de nabije toekomst de herinnering aan de legende duurzaam levend te kunnen houden en de voorbijganger zich te doen realiseren welke historische plaats hij passeert. Ter gelegenheid van de onthulling van het monument zal op 1 februari 1993 tevens een boekje verschijnen met allerlei documenten over de legende van Colijnsplaat, samengesteld door de Werkgroep geschiedschrijving Colijnsplaat en de Zeeuwse beeldend kunstenaar Kees van Gilst. Van velen heeft het comité inmiddels uiterst positieve reacties op, en steunbetuigingen aan zijn plan gekregen. Niet in de laatste plaats van ZKH Prins Berhard die zich bereid heeft verklaard zitting te nemen in het comité van aanbeveling dat het Comité "Houen jongens!" heeft weten te formeren. Het was Prins Bernhard die in februari 1953, enige dagen na het gebeurde, met een helicopter landde op de kade van Colijnsplaat om zich ter plekke te laten informeren over wat zich daar in de rampnacht had afgespeeld en zich te onderhouden met daarbij betrokkenen. Op die manier heeft de Prins een belangrijke rol gespeeld bij de aandacht die de legende van Colijnsplaat destijds, zoals blijkt uit het artikel in Weekblad Panoramaover de gehele wereld in de media ten deel is gevallen. Naast Prins Bernhard hebben in het comité van aanbeveling zitting: de commissaris van de koningin in Zeeland Dr. C. Boertien, de dijkgraaf Ir. P. J. Gruijters, senator A. J. Kaland, de tweede-kamerleden Mr. A. J. te Veldhuis en J. J. Lilipaly, de tekenaar Rien Poortvliet en de ex-staatsraad drs. M. C. Verburg. Of de schrijver van het artikel in Weekblad Panorama uiteindelijk ook nog gelijk zal krijgen met zijn hierboven aangehaalde "muur van graniet" voorzien van maar liefst honderd "gekromde lichamen"? Dat zal natuurlijk afhangen van de beeldend kunstenaar met wie het comité dit jaar hopelijk in zee zal kunnen gaan. Maar vooral zal dat afhangen van de gulheid van de gevers die het comité dit voorjaar bij zijn sponsor- en andere acties zal weten te interesseren voor zijn plan. Laten we hopen: Colijnsplaat verdient het zo! 27

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 33