Culturele agenda Nieuw werk van Nederlandse toneelschrijvers in het Zuidlandtheater in Terneuzen In het Zuidlandtheater Terneuzen worden in maart en april drie nieuwe stukken gespeeld van Nederlandse toneelschrijvers. Ton Lutz en Ingeborg Elzevier spelen hoofdrollen in 'Brutale Winterbekentenissen', een komedie van Paul Haenen (12 maart). Voor Theater van het Oosten bewerkte Marga Minco haar boek 'Een leeg huis' tot toneelstuk (20 maart). En Haye van der Heyden schreef een tragi-komedie over de invloed die de Tweede Wereldoorlog na bijna vijftig jaar nog altijd heeft op het leven van Joodse families in Nederland: 'Goed/Fout' (28 april). Het gaat de laatste jaren goed met het toneelschrijven in Nederland. Na een moeizame periode in het begin van de jaren tachtig - een van de aanleidingen tot de opheffing van Toneelgroep Centrum, die zich 25 jaar lang had gespecialiseerd in het brengen van nieuw Nederlands repertoire - worden er de laatste tijd zowel in de gesubsidieerde als in de 'vrije' sektor regelmatig weer stukken van Nederlandse schrijvers gespeeld. Die opbloei heeft ongetwijfeld deels te maken met de grote belangstelling voor Nederlands televisie-drama, waardoor schrijvers kansen krijgen en bovendien bekenheid verwerven bij een groot publiek. Een mooi voorbeeld is Haye van der Heyden, auteur van de Nederlandse soap-serie 'In de Vlaamsche Pot'. Zijn 'stiel' is die van de komedie. Vorig seizoen was 'Jaloezieën' in de theaters een sukses, nu laat hij de vorm van het blijspel los op een serieus onderwerp: de proble men van de derde generatie Joden in Nederland. Inmiddels heeft Haye van der Heyden ook een musical geschre ven, 'Roze Krokodillen', die in september in première zal gaan. Behalve auteurs van televisie drama worden ook schrijvers van proza steeds vaker 'verleid' tot het schrijven van toneelstukken. Theater van het Oosten, toneelgezelschap uit Arnhem, bombardeerde dit seizoen zelfs tot een volledig nieuw Nederlands toneeljaar. Zo werd enkele maanden geleden - met wisselend sukses overigens - een nieuw stuk van Gerrit Komrij uitgebracht. En nu komt het gezelschap met 'Een leeg huis' van Marga Minco, door de schrijfster zelf tot toneelstuk bewerkt en - opvallend toeval? - net als 'Goed/Fout' van Haye van der Heyden handelend over de invloed van de oorlog op jonge Joodse vrouwen. Een geval apart in Nederland Theaterland is Paul Haenen, ook bekend als Margreet Dolman en Dominee Gremdaat. Haenen is aktief als cabaretier. Haenen is aktief als cabaretier, maker van televisie, uitgever van een periodiek, maar ook als schrijver van komedies. Enkele seizoenen geleden schreef hij het jubileumstuk voor Mary Dresselhuys ('Een Bijzonder Prettig Vergezicht') en onlangs ging een nieuwe komedie in première: 'Brutale Winterbekentenissen'. Het is sappig geschreven familiedrama met de nodige zwarte humor; het genre waarin - zo blijkt steeds opnieuw - Nederlandse toneelschrijvers zich het beste thuisvoelen. Een greep uit het overige programma aanbod van het Zuidlandtheater in de komende maanden: zaterdag 29 februari EEN AVOND A CAPELLA Geïnspireerd door de kwaliteit van Engelse ensembles als The King's Singers, The Swingle Singers en Cantabile en geruggesteund door het sukses van de Nederlandse formatie Montezuma's Revenge duiken er steeds meer groepen op die zich wijden aan a capella zang en close-harmony. Het Zuidlandtheater presenteert deze avond twee veelbelovende ensembles: het herenkwartet Intermezzo met een repertoire van klassiek tot pop; en The Oom Maw Maw met een melange van jazz en Zuidamerikaans. zaterdag 28 maart CARMEN Het ballet van de Staatsopera uit het Roemeense Cluj - in Zeeland bekend door de akties, die de PZC er voor voerde - komt eenmalig naar Nederland om in het Zuidlandtheater het avond vullende ballet 'Carmen' uitte voeren, op de muziek van de gelijknamige opera van Bizet. FESTIVAL CULTUREEL GEKLEURD 'Cultureel Gekleurd' is de naam van een festival, dat zich afspeelt in Zeeland, Noord-Brabant en Vlaanderen en gewijd is aan niet- westerse cultuur. In Terneuzen staan in het kader van Cultureel Gekleurd de volgende programma's op stapel: 34

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 40