Culturele agenda Middelburg/Vlissingen/Goes ZOMERNACHT komedie van Shakespaere door 't Gebroed vertaling en bewerking: Hugo Claus regie: Jan Decleir Shakespeare's "Midzomernachtsdroom" wordt bevolkt door liefdesparen, die door een bos dwalen en door geesten en clowns, die in dat bos alle mogelijke vormen van liefde leren ontdekken. In geen van Shakespeare's stukken komen zoveel transformaties voor. Het is een spel van illusie en werkelijkheid, een komedie van onzinnige verliefdheid, waanzinnige verbeelding en van diepzinnig theatermaken. Maar bovenal spreekt dit komische sprookje de verbeelding van de kijker aan. In "Zomernacht" ligt het spelplezier voor het oprapen en Jan Decleir zoekt het in zijn regie dan ook niet verder dan nodig: een eigentijdse, speelse versie jawel, maar van postmoderne of modieuze interpretaties is geen sprake. Wel wordt met minimale middelen een maximaal effekt bereikt: waar Shakespeare een bos bedoelt, laat Decleir wat bebloemde kussens op de grond gooien en fungeren bedlampen als struikgewas. 't Gebroed, een rondzwervende theatergroep met als standplaats Antwerpen, is een rauw gezelschap. Het gaat er ruw aan toe, net zoals sommige Engelse groepen Shakespeare spelen: met respekt maar zonder franje. Met humor, pikante vondsten (hoe kan het ook anders in een liefdeskomedie?) en aanstekelijk enthousiasme. Of zoals een Vlaamse recensent schreef: "Pretentieloos en zonder kapsones tovert 't Gebroed een Zomernacht tevoorschijn zoals Shakespeare zich die ongetwijfeld gedroomd heeft". Zaterdag 22 februari - de Prins van Oranje Goes - 20.00 uur De Gebroeders Flint met "ALLEEN IN MIJN GEDICHTEN KAN IK WONEN" De Gebroeders Flint, het Amsterdamse gezelschap dat vooral gespecialiseerd is in straattoneel, koos een twintigtal Trins Snijders. Foto: Pan Sok. gedichten uit het indrukwekkende oeuvre van Jan Jacob Slauerhoff, zette deze op muziek en ziedaar het resultaat: een ronduit schitterend liederenprogramma. In hun rangschikking geven de gedichten/liederen een verhaallijn aan: de avonturier trekt de wereld in, veracht de burgers, leert de pijn van de wereld kennen, dan nadert de ouderdom en het einde. En dat alles 'verpakt' in prachtige muziek, brutaal, melodieus, theatraal en met humor gebracht door twee zangers, een pianist en twee cellistes. Gerben Hellinga schreef in Vrij Nederland over deze produktie: "De uitvoerenden zijn erin geslaagd Slauerhoff te dramatiseren, het resultaat is soms magistraal. Het zijn 37

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 43