Culturele agenda de beste Nederlandse liedteksten die je sinds lang op het toneel hebt gehoord het is geen kitsch geworden, ook geen kabaret, het is muziektheater, door rasakteurs gezongen poëzie van een geweldig dichter". Vrijdag 6 maart - Vestzaktheater Vlissingen - 20.30 uur Vrijdag 13 mrt. - Podium 't Beest Goes - 20.30 uur BRUTALE WINTERBEKENTENISSEN van Paul Haenen met o.a. Ton Lutz, Ann Hasekamp, Ingeborg Elzevier Kabaretier Paul Haenen schreef in de afgelopen tien jaar een groot aantal uiterst suksesvolle toneelstukken voor o.a. toneelgroep Centrum en voor het Werktheater. Voor Mary Dresselhuys schreef hij "Een bijzonder prettig vergezicht", dat één van de grote suksessen van oorspronkelijk Nederlands toneel werd. Haenen's stukken kenmerken zich steeds door een eigen, authentieke humor-met diepgang, heldere verhaallijnen en trefzekere dialogen. Hoofdpersonages in zijn nieuwe 'komedie met inhoud' zijn twee opgewekte vrouwen, een flegmatieke man en een levendige jongen, die samen een soort gezin vormen. Ze leiden een harmonieus bestaan, hoewel de problemen voor de hand lijken te liggen. Immers, de ene vrouw is de huidige echtgenote van de man, de andere is zijn ex, waar de jongen weer een kind van is. Maar het viertal is zo oprecht gelukkig, evenwichtig en tolerant dat ze het zelf eigenlijk een beetje saai beginnen te vinden. Zij besluiten zich van een andere kant te laten zien, hun schaduwkant. Deze altijd zo rustige, betrouwbare en overbeschaafde mensen ontpoppen zich langzaam tot gemene intriganten en blijken niet te willen rusten voordat de anderen ontredderd achterblijven. Aanvankelijk met veel plezier zakken zij steeds verder weg. Maar is er nog wel een weg terug? Woensdag 11 maart - Stadsschouwburg Middelburg - 20.00 uur Vrijdag 13 maart - de Prins van Oranje Goes - 20.00 uur HET VERJAARDAGSFEEST van Harold Pinter door het Noord- Nederlands Toneel (voorheen De Voorziening) met o.a. Arthur Boni, Paul Gieske, Sylvia de Leur, Huub Stapel regie: Paul Vermeulen Windsant "Het Verjaardagsfeest" was Pinter's eerste avondvullende stuk en deed bij de eerste opvoering in 1958 heel wat stof opwaaien. Pers en publiek beseften nog onvoldoende hoe vernieuwend zijn vormentaal was. Als geen ander weet hij een sfeer van existentiële angst en onzekerheid te scheppen door opzettelijk de motivaties voor het handelen en denken van zijn personages te verzwijgen. In Pinter's stukken is er steeds sprake van een individu dat zich veilig waant in een afgezonderde werkelijkheid, maar bedreigd en uiteindelijk vernietigd wordt door onbestemde krachten van buitenaf. Hoofdpersonage in deze neo- klassieker is Stanley, een aan lager wal geraakte pianist die zich teruggetrokken heeft in een afgelegen pension. Al jaren is hij er de enige gast en de uitbaters zijn dan ook niet weinig verbaasd als er zich twee nieuwe gasten aandienen, die 's avonds een verrassingsfeestje willen organiseren ter ere van Stan's verjaardag. Tijdens het feest blijkt dat de twee handelen in opdracht van een onbekende organisatie en wordt Stanley aan een kruisverhoor en een hersenspoeling onderworpen die hem in een menselijk wrak veranderen. Desondanks ontstaat er een wonderlijke, absurde feestvreugde... Woensdag 18 maart - Stadsschouwburg Middelburg - 20.00 uur TSJECHOV musical van Robert Long en Dimitri Frenkel Frank met in de titelrol Boudewijn de Groot Het is niet ongebruikelijk dat er van een suksesvolle musical vrij snel plaat- of cd-opnames op de markt komen, en het is ook niet ongewoon dat die op hun beurt weer prima verkopen. Het omgekeerde lijkt tenslotte minder voor de hand liggend. Toch was dit het geval met "Tsjechov". Deze Nederlandstalige musical werd al enkele jaren geleden geschreven door Robert Long en Dimitri Frenkel Frank, maar om diverse produktietechnische redenen kwam het nooit tot een theateruitvoering. Wel verscheen de muziek van "Tsjechov" op cd en werd (getuige een verkoop van 60.000 exemplaren) bekend en geliefd bij een groot publiek. Nu is het er dan toch van gekomen: live in de theaters de uiterst suksesvolle musical over leven en werk van de grote Russische schrijver Anton Tsjechov. Een 100 procent Nederlandse produktie met als grote verrassing de medewerking van niemand minder dan Boudewijn de Groot. Donderdag 19 en vrijdag 20 maart - Stadsschouwburg Middelburg - 20.00 uur MARCHE FUNÈBRE PIUR CHAT toneelstuk naar "Kosmos" van Witold Gombrowicz door De Vereniging van Enthousiasten voor het Reële en Universele met Dirk Van Dyck, Ryszard Turbiasz en Johan Dehollander Twee jongemannen logeren in het pension van Leon, een merkwaardig mens voorzien van een energieke motoriek en een kinderlijke baldadigheid, die zijn gasten na de maaltijd gezelschap houdt en heel wat af babbelt. Zijn verhaaltjes, levensbeschouwingen en grappen irriteren de twee jongeren echter, want tijdens hun verblijf heeft zich een reeks banale, maar tegelijk ook vreemde gebeurtenissen voorgedaan die de sfeer geladen maakt. Zo vonden ze bijvoorbeeld een kat opgehangen aan ijzerdraad... "Kosmos" is een soort detective roman, waarin Gombrowicz een poging doet de chaos te organiseren en daarbij een bevreemdende sfeer bewerkstelligt door kleine dingen uit hun verband te lichten en vervolgens extra nadruk te geven. Veel van het surrealistische en groteske van deze Poolse schrijver is terug te vinden in deze 'kraaienmars voor een kat'. "Marche funèbre pour chat" is een schitterende, doordachte voorstelling vol onverwachte en komische wendingen waarin ongerijmde

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 44