Redactioneel JAARGANG 42, NUMMER 1, 1992 In het laatste nummer maakte ik gewag van de mogelijkheid dat het KZGW zijn collectief abonnement op het Zeeuws Tijdschrift zou opzeggen. Aanvankelijk werden hiervoor door het bestuur financiële redenen aangevoerd. Het tijdschrift zou te duur worden voor het genootschap. Wanneer men bedenkt dat het genootschap voor het collectieve abonnement omgeslagen per persoon nauwelijks 20 gulden betaalde, op een lidmaatschapsprijs van 80 gulden, kon dit geen argument voor het verbreken van een bijna dertigjarige band zijn. De werkelijke reden voor het opzeggen van het collectieve abonnement bleek mij ter vergadering van het KZGW op 17 december 1991Het genootschap wilde een eigen clubblad uitgeven maar niet nadat eerst pogingen in het werk waren gesteld de onafhankelijk heid van deze redactie te smoren door bij het bestuur van het tijdschrift aan te dringen op een overname door het KZGW van het Zeeuws Tijdschrift, indien mogelijk inclusief provinciale subsidie. Terecht heeft de voorzitter van het bestuur van de Stichting Zeeuws Tijdschrift deze 'vriendelijke' overname van de hand gewezen en de onafhankelijkheid van de redactie van het Zeeuws Tijdschrift met verve verdedigd. Uiteraard is de redactie de voorzitter hiervoor erkentelijk. Tevens respecteert ze de wens van het bestuur van het KZGW een eigen clubblad uit te geven. Uiteraard hoopt de redactie dat lezers, die via het collectieve abonnement automatisch geabonneerd waren, via een indivi dueel abonnement hun band met het Zeeuws Tijdschrift voortzetten. Het eerste nummer van deze tweeënveertigste jaargang, vangt aan met een onbekende Nederlandse vertaling van de hand van de Indoloog P.J. Veth uit 1876, van het hoofdstuk Zeeland uit het boek van Edmondo de Amicis Olanda (1874) in de serie het Zeelandgevoel. De Amicis die een grote rol speelde in de Italiaanse eenwording geeft enkele treffende observaties van Zeeland dat hij in 1873 aandeed. De negentiende-eeuwse schrijfwijze van de vertaling van Veth is aangehouden. Nico Out, medewerker van het Zeeuws Steunpunt en free-lance journalist, weegt in zijn artikel, 'Bouwen aan kunst. Utopie of werkelijkheid', de voor- en nadelen af van de verschil lende plannen die er omtrent het toekomstige Museum voor de Hedendaagse Kunst in Zeeland bestaan. A. F. Franken, hoofd sector Inspectie en Acquisitie van het Rijksarchief in Zeeland, legt in zijn artikel, 'Een meestoot met een VOC-verleden' de wortels bloot van een gesloopt Middelburgs gebouwencomplex dat dienst deed als meestoot waarin de rode kleurstof van de meekrap werd geëthraheerd. Deze natuurlijke kleurstof werd rond 1870 verdrongen door een synthetische. Zeeland stond tot 1870 bekend om de meekrapcultuur. In Groningen heeft het arbeidsintensieve gewas onlangs een bescheiden rentree gemaakt onder invloed van de toenemende vraag naar natuurlijke produkten. A. Sturm, hoogleraar Nederlandse taalkunde aan de universiteit van Oldenburg (Duitsland), vestigt in zijn bijdrage, 'Een muur van graniet', aandacht op de actie van het Comité "Houen Jongens!" voor een monument ter nagedachtenis van de miraculeuze redding van Colijnsplaat tijdens de watersnoodramp in 1953. Francisca van Vloten leidt ons in haar artikel, 'Schilderen in de schaduw', langs een aantal tentoonstellingen in den lande waar ook 'Zeeuwse' schilderijen te zien zijn. In de rubriek Galerie aandacht voor het werk van de kunstenaar Boudewijn Wolthuis, wiens eigenzinnig werk van 15 februari tot 17 maart in Bellamamy 19 in Vlissingen te zien is. In Boekbesprekingen komen de 'Hervormers aan de Oosterschelde' en de 'Gids voor historisch onderzoek in Zeeland' aan bod. Volgens de recensent vertoont het boek een aantal merk waardige omissies. Deze rubriek wordt gevolgd door een onconventionele aflevering van de Signalementen. In de nieuwe rubriek Culturele Agenda belichten Henk Scholten, directeur van het Zuidlandtheater in Terneuzen en Peter de Quelery, publiciteitsmedewerker van Uit in Zeeland, het toneel- en filmaanbod van de komende twee maanden in Zeeland. In het volgende nummer onder meer 750 jaar Vier Ambachten, Domburg in last en het Zeeuws waterschapsbestel. Paul van der Velde 1

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 7