De geschiedenis van 750 jaar Vier Ambachten in vogelvlucht de voormalige Vier Ambachten wel veranderd. Zo is het kanaal enkele malen verbreed en vormt een oost-west barièrre. De aanleg van de expresweg langs Wachtebeke heeft een noord-zuid barièrre opgeworpen. In een breder band en aan weerszijden van het kanaal is het oude landschap totaal verdwenen. Het bestuur In 1242 kregen de Vier Ambachten een gemeenschappelijke keur. Zo'n keur kunnen we beschouwen als een soort grondwet voor een bepaald gebied: een document met uitgebreide regel- en wetgeving voor de inwoners en de bestuurders van het gebied. De keur werd verleend door de Vlaamse graaf, Thomas en gravin Johanna. Reeds verschillende geleerden hebben de keur onderzocht, waaronder Warnkönig in de vorige eeuw, Meerkamp van Embden en De Smidt in deze eeuw. Zij hebben erop gewezen dat de keur een voor ganger had, die enkele decennia ouder moet zijn geweest. De geschiedenis van de Vier Ambachten gaat dan ook veel verder terug dan 1242. In die voorgaande eeuwen was er tussen de Vlaamse graaf en de graaf van Holland en Zeeland strijd om de juiste loop van de grens tussen beider gebied, waarbij de Vier Ambachten ook ter sprake kwamen. Ook in ruimer verband lagen de Vier Ambachten bestuurlijk in een grensgebied namelijk de gebieden die officieel tot het Duitse Rijk behoorden en die gebieden die tot de Franse Kroon behoorden. In die tijd noemde men het eerste gebied Rijks-Vlaanderen en het tweede Kroon-Vlaanderen. De Vier Ambachten behoorden goeddeels tot Rijks-Vlaanderen. In kerkelijk opzicht vielen de Vier Ambachten onder het bisdom Utrecht. Beter gezegd: de Vier Ambachten ressorteerden onder het financieel beheer en bestuur van de Officiaal van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom. Deze officiaal had invloed op benoe mingen van pastoor en kapelaans, in de bepaalde rechten en hield toezicht en kwam daartoe af en toe eens op inspectie in het gebied. Hij was dus praktisch nooit in de Vier Ambachten aanwezig. Er resideerde in Hulst Johanna van Constantinopel, gravin van Vlaanderen, 1205-1244. (bron: Flandria lllustrata) 63

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 25