De Schoone Waardin G. Preger Kent U "De Schoone Waardin"? In de buurt van Ritthem op Walcheren is het een bekende naam, want ooit heeft hier in de polder een huis gestaan, een zogenaamd "commiezenhuis", dat tot 1902 voor de helft als herberg werd geëxploiteerd en De Schoone Waardin heette. In de gelagkamer hing een schilderij van een stevige Walcherse boerin in klederdracht. Zij zou de vrouw voor stellen van L. Barentsen, die van 1800 tot 1812 commies ofwel opzichter van de Zuidwatering was. Zij was dus in feite "De Schoone Waardin" van de herberg. Vandaar dus die tot de verbeelding sprekende naam. Vele commiezen hielden vroeger een herberg, ten gerieve van de zeelui, die in de monding van de Westerschelde met hun schepen voor anker lagen, wachtend op een gunstige wind. Vooral op de rede van Rammekens lagen vroeger veel schepen, die niet konden uitvaren. En omdat ze verder toch niks te doen hadden dan wachten, kwamen die zeelui vaak naar de wal om levensmiddelen en niet te vergeten sterke drank te kopen. Helaas stopte De Schoone Waardin in 1902 met de herberg-faciliteiten en bleef alleen het woonhuis nog over. Dat huis overleefde de Tweede Wereldoorlog niet en werd door de bezetters afgebroken. Gelukkig iaat Omroep Zeeland, de regionale radio voor deze provincie, "De Schoone Waardin" niet in de vergetelheid verdwijnen, want sinds begin januari 1992 is er een nieuw programma op de zondagochtend van start gegaan, dat - met een knipoog naar de herberg van toen - "De Schoone Waardin" heet. Het programma wordt tussen 11 en 1 uur uitgezonden op de bekende frequenties en via de kabel en probeert in alle zondagmorgen-rust eens stil te staan bij die onderwerpen, die normaal gesproken ondergesneeuwd dreigen te raken door het hectische tempo van het dagelijkse nieuws. Zo is er de rubriek "De Zeeuwse Bouwmeesters", waarin enkele jonge, enthousiaste architecten alle mogelijke informatie geven en proberen iets over te dragen van de ethiek van hun beroep. Waarom vinden we iets mooi of lelijk, wat doet een "milieu"-architect allemaal en hoe gaat bijvoorbeeld een welstandscommissie te werk? Natuurlijk is er ook muziek: de Vlissinger Herman Goetheer is een bevlogen mens met een grote liefde voor klassieke muziek. Hij kan daar bovendien prachtig over vertellen en wekelijks is hij dan ook in "De Schoone Waardin" te horen met zijn muziekkeuze. Regionale kleinkunstenaars, musici en troubadours krijgen ook alle kansen om - al dan niet in het dialect - hun schone kunsten te laten horen. Engel Reinhout, Piet Brakman, Adrie Oosterling, Peter Dieleman en Champagne Charlie zijn enkele van de artiesten die al een optreden achter de rug hebben. Hoe doen Zeeuwen het, die buiten onze fraaie provincie zijn gaan wonen? 91

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 13