Het proefstation voor de fruitteelt 90 jaar onderzoek in Wilhelminadorp Afb. 3 Het overkapt bespuiten van fruitbomen. Foto: PFW. Sinds de bouw van het klimaat gebouw heeft het onderzoek naar de bewaring van fruit een duw in de rug gekregen. Een leuk voorbeeld van het onderzoek dat in dit gebouw plaatsvindt is het onderzoek naar de bewaring van appels. Hoe kan men ervoor zorgen dat appels die in oktober zijn geplukt in juni nog vers in de winkels liggen? Dat wordt bereikt door de ademhaling van deze levende organismen op een laag niveau te brengen: door ze te koelen, het koolzuurgehalte te verhogen en het zuurstofgehalte tot 1 procent te verlagen. Het proefstation in Wilhelminadorp speelt een belangrijke rol bij de ont wikkelingen in de fruitteelt. De aanzetten voor het onderzoek liggen vaak in de landen waar veel meer fruitteelt is, zoals Duitsland, Frankrijk, Italië en Engeland: het komen tot praktijkgerichte resultaten is vaak de verdienste van het proefstation en de proeftuinen in Nederland. Deze resultaten worden vervolgens met enige vertraging weer toegepast in het buitenland. Hoe verder? In 1990 werd door de beide financiers (het Ministerie van Landbouw en het Landbouwschap) een commissie in het leven geroepen, die onderzoek moest doen naar de toekomst van het fruit- teeltonderzoek. Het onderzoek wordt te duur en er moet bezuinigd worden. Het advies van deze commissie is dat het proefstation moet fuseren met een ander proefstation, bijvoorbeeld met dat voor de akkerbouw en de groente teelt in Lelystad. De medewerkers in Wilhelminadorp zitten met te wachten op een verhuizing maar zien de nood zaak van een fusie wel in. Wel zou men liever samengaan met een proef station waar men qua onderzoek meer gemeen mee heeft, namelijk dat voor de boomkwekerij. Hoe de toekomst eruit gaat zien, hangt voor een groot deel af van de hoeveelheid geld die beschikbaar zal zijn De kosten van een fusie zullen in de miljoenen guldens lopen. "Ik hoop wel dat er snel een uitspraak over het een en ander komt, want het feit dat zo'n beslissing maar in de lucht blijft hangen Is én met goed voor het personeel én niet goed in verband met investeringen die nodig zijn. Die worden opgeschoven en halfslachtig gedaan en dat komt de slagvaardigheid en de geloofwaardigheid van je eigen instelling nietten goede." Aldus de directeur van het proefstation, Meijer. Mocht er dit jaar besloten worden tot verhuizing dan zal het waarschijnlijk nog enige jaren duren voordat die ook gerealiseerd zal zijn. Die verhuizing zal waarschijnlijk ook geleidelijk plaatsvinden, wat de mogelijkheid geeft om pijn in de personele sfeer op te lossen. Niet dat de verandering banen zal gaan kosten Maar veel mensen zijn toch gebonden aan Zeeland en zullen niet graag verhuizen. 99

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 21