Boekbesprekingen Het Rode Kruis en Zeeland. 125 jaar Rode Kruis. De Zeeuwse Afdelingen G. Huiskes en R. v.d. Kroef (Historisch Onderzoeksburo HISTODATA, Groningen) Uitgave: Afdeling Reimerswaal en het bestuur van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis; Kruiningen 1992; 152 blz. geïll. ISBN 90-73975-03-4. Dit boek, waarin herdacht wordt dat het Nederlandse Rode Kruis 125 jaar geleden werd opgericht, is tot stand gekomen op initiatief van de afdeling Reimerswaal. Deze afdeling van het Nederlandse Rode Kruis die in 1992 het 75-jarig bestaan viert, was aanvankelijk van plan alleen de eigen geschiedenis te boek te stellen. Dit is uitgegroeid tot een omvangrijker project: de beschrijving van de geschiedenis van het Rode Kruis Zeeland. In deze uitgave wordt allereerst kort aandacht besteed aan de oprichting van het internationale Rode Kruis in 1863 door Henry Dunant. Deze Zwitserse zakenman komt tot zijn initiatief nadat hij in 1859 tijdens de slag bij Solferino tussen het Franse en Oostenrijkse leger de zorg voor de vele gewonden op zich genomen had. De internationale conferentie van het Rode Kruis besluit te streven naar de oprichting van nationale comités die zich ten doel zullen stellen om in tijd van oorlog vrijwillige medische hulp aan gewonde soldaten te organiseren. In 1867 ontstaat de "Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog" dankzij een Koninklijk Besluit van Willem III. Twee jaar later richt de burgemeester van Middelburg, samen met dertien van zijn stadgenoten een plaatselijk Rode Kruis-comité op. Het is de eerste Zeeuwse afdeling die, in tegenstelling tot veel andere in de negentiende eeuw opgerichte afdelingen, gedurende de hele periode van haar bestaan actief zal blijven. De auteurs vermelden dat ten behoeve van dit Rode Kruis-comité een "rader brancard" vervaardigd wordt. De twee personen die zich bereid verklaren de brancard te duwen als het nodig is, krijgen daarvoor tien gulden per jaar en kunnen waarschijnlijk beschouwd worden als de eerste "beroeps krachten" van het Rode Kruis in Zeeland. Rond 1870 worden comités opgericht in Zierikzee, Vlissingen, Haamstede, Hulst en Renesse. In het boek wordt dit in verband gebracht met het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Frankrijk en het gevaar dat dit conflict zich kan uitbreiden tot andere Europese landen. Het Neder landse Rode Kruis krijgt er in 1909 de taak bij om humanitaire hulp te verlenen bij rampen in binnen- en buitenland. Van de aanvankelijk zo voortvarend opgerichte Zeeuwse comités is dan een deel al weer ter ziele gegaan en is alleen de afdeling Middelburg nog actief. De samenstellers van het boek constateren dat dit verandert als de Eerste Wereldoorlog uitbreekt en de Zeeuwse Rode Kruis-comités niet alleen transport- en verpleegcolonnes vormen, maar ook noodhospitalen 112

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 34