Redactioneel JAARGANG 42, NUMMER 3, 1992 Het Zeelandgevoel kan verkeren. Voor sommigen is het iets geheimzinnig, voor anderen is het een onbestemde sensatie en een enkeling benauwd het. Het Zeelandgevoel van Ton Anbeek, schrijver en hoogleraar Moderne Nederlandse Letterkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden, is het een gevoel van de juiste tijd en de juiste plaats. Hij voert ons naar de intimiteit van een vesting tegen de tijd: Retranchement. Hij kwam in contact met de dichter Jodocus Lodenstein en vraagt zich af waarom de inwoners van die capsule uit het verleden geen zeventiende-eeuws Nederlands meer spreken. In het tweede deel van 'Grepen uit de geschiedenis van de kunst in Zeeland' vervolgt Laurens J. Bol, voormalig directeur van het Dordrechts Museum, zijn essay over leven en werk van Jan Gossaert. Onlangs verscheen van Bol een monografie van de Dordtse kunstenaar Aart Schouman. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan laat het Dordrechts Museum een selectie van tekeningen uit eigen bezit zien van ondere andere Aelbert Cuyp, de gebroeders Jacob en Abraham van Strij, Jan Veth en Schouman. Deze tentoonstelling in de stad tussen noord en zuid, die tot 5 juli duurt, is de moeite van een bezoek waard. In 'De Schoone Waardin' geeft Gerdi Preger een bewerking van een interview met Leon Riekwel, dat zij met hem hield gedurende het gelijkluidende culturele zondagmiddagprogramma van Omroep Zeeland in april van dit jaar. Riekwel, beleidsmedewerker van de Culturele Raad in Vlissingen is de drijvende kracht achter de programmering van de moderne kunst in Vlissingen. Arjen van den Houten, publicist en historicus, gaat in zijn bijdrage in op het grensverleggende werk dat in de afgelopen 90 jaar door het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp is gedaan. M9 zal veel mensen doen denken aan James Bond maar het is de codenaam van de onderstam die een revolutie in de appelteelt veroorzaakte. Deze uitvinding van het proefstation heeft ook gezorgd voor een ingrijpende verandering in het landschap. J.J. de Koning, architect te Middelburg en schrijver van een boek in de serie Zeeuwse Katernen over de architect A. Rothuizen, belicht in zijn artikel een van Rothuizens belangrijkste scheppingen: het PZEM- kantoor in Middelburg. De Koning schetst in zijn petit histoire de bouwgeschiedenis van de zenuwknoop van de energie voorziening in Zeeland. De confrontatie met de foto van het stijlvolle interieur van de directiekamer brengt een kleine schok teweeg, als men zich realiseert dat in deze kamer ooit plannen voor de bouw van een kerncentrale zijn gesmeed. Wim Klooster, historicus verbonden aan het Instituut voor de Geschiedenis van de Europese Expansie van de Rijksuniversiteit Leiden, geeft ons een impressie uit het dagboek van Francisco de Miranda, die in 1788 een bezoek bracht aan Zeeland. Waarom dacht De Miranda bij Zuid-Beveland aan Calypso? Voer voor aanhangers van de theorie dat de Odyssee zich in West-Europa afspeelde, want Calypso is immers de dochter van Atlas, die Odysseus zeven jaar op haar eiland Ogygia hield tot ze hem op bevel van Hermes moest laten gaan. Mijn verzoek in het vorige nummer aan KZGW-leden hun abonnement schriftelijk op te zeggen, heeft het bestuur van het KZGW enigszins ontstemd. Het betichtte mij zelf van misleiding van haar leden. Door middel van een schrijven aan al zijn leden wilde het bestuur hen beschermen tegen de 'misleiding' (de komma's zijn uit de PZC overgenomen). Het was uiteraard niet mijn bedoeling de leden van het KZGW te misleiden, maar de ongeveer 500 abonnees van het tijdschrift, die in 1963 collectief lid zijn geworden van het KZGW, op het verbroken contract te wijzen. Het volgende nummer van het Zeeuws Tijdschrift zal volledig gewijd zijn aan de Zeeland Cultuurmaand en het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bevat achtergrond artikelen over de voornaamste culturele activiteiten in de septembermaand. Zo zijn er onder meer bijdragen over de Bernstein retrospectieve, de schatten in de Zeeuwse bodem, Waterland Cultuurland, het Cheopsproject, A. Plasschaert, het IJslandproject en het Filmfestival van Zeeland. Het nummer vangt aan met fragmenten uit het reisverslag van Charles de Coster, de schrijver van Tijl Uilenspiegel, van zijn bezoek aan Zeeland in 1873 en besluit met de agenda. De Zeeland Cultuurmaand zal op 2 september in de basiliek van Hulst geopend worden. Paul van der Velde 81

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 3