Signalementen Dialoog met de Noordzee, 2000 jaar Deltawerken H.A. Ferguson Uitg. AMAboeken Hippolytushoef 1991 ISBN 90 6474 702 4 Prijs f 35,- Het mondingsgebied van Rijn, Maas en Schelde is eeuwenlang aan bewogen ontwikkelingen onderhevig geweest, waardoor het vrijwel volledig van gedaante veranderde. Het boek van H.A. Ferguson is een beschouwing over de waterstaatkundige ontwikke lingen en de waterbouwkundige werken die in het Deltagebied hebben plaatsgevonden en hun invloed op de tegenwoordige structuur van dit gebied. Beginnend met het ontstaan van onze kust beschrijft de auteur vervolgens chronologisch de langdurige en gestaag in hevigheid toenemende confrontatie tussen mens en zee. Zoals uit de subtitel van het boek blijkt gaan de beschouwingen van de vroegere waterbouwkundige werken terug tot omstreeks het begin van onze jaartelling, ofwel tot het begin van de Romeinse tijd. Uit die tijd stamt namelijk het eerste bekende werk dat kennelijk een ingreep beoogde in de natuurlijke infrastructuur: de Corbulogracht, die ooit heeft gelopen tussen de monden van de Oude Rijn en de Maas. De Romeinse veldheer Corbulo zou dit werk vooral hebben laten uitvoeren om zijn troepen enige tijd bezig te houden en afleiding te bezorgen. Dit eerste 'Deltawerk' zou dan uit verveling zijn geboren. Ferguson beschrijft verder de ontwikkeling vanaf de eerste bedijkingen tot aan het Deltaplan. Dat de zee met de voltooiing van het Deltaplan schaakmat gezet zou zijn wordt door de schrijver ontkend. In een blik op de toekomst wijst hij op de eigen problemen die stille wateren met zich meebrengen, vooral op het ecologische vlak. Bovendien moeten we in de naaste toekomst mogelijk rekenen op een aanzienlijke versnelling van de zeespiegelrijzing. Dat heeft alles te maken met de temperatuur stijging op aarde vanwege het broei kaseffect, veroorzaakt door een sterke toename van het C02-gehalte in de atmosfeer. Er zijn schattingen van een zeespiegelrijzing van meer dan 50 centimeter in de volgende honderd jaar. In het Deltagebied zouden in dat geval vergaande maatregelen genomen moeten worden. Het sacrament van de sneeuw André van der Veeke Uitg Stichting Kunstuitleen Zeeland Middelburg 1992 ISBN 90 6354 059 2 Prijs f 10,- De dichter André van der Veeke werd geboren in 1947 te Rotterdam en publiceerde in verschillende literaire tijdschriften zoals de Poëziekrant en Ballustrada. Voor de dichtbundel 'Het sacrament van de sneeuw' maakte hij een keuze uit een reeks van veertig strofische verzen, geschreven in de periode 1989/1990. Deze bundel is deeltje nr. 55 uit de Slibreeks. In deze reeks, uitgegeven door de Stichting Kunstuitleen Zeeland, wordt het werk uitgegeven van gevestigde en beginnende auteurs en beeldende kunstenaars. Het is mogelijk een abonnement te nemen op 6 deeltjes die jaarlijks verschijnen. De prijs hiervan bedraagt f 36,-. Ook zijn, op enkele deeltjes na, alle voorgaande nummers nog verkrijgbaar. Voor meer informatie: Stichting Kunstuitleen Zeeland, Kuiperspoort 22, 4331 GS Middelburg. Telefoon: 01180- 11443. Rond de kerk in Zeeland. Derde verzameling bijdragen van de Vereniging voor Nederlandse Kerkgeschiedenis A. Wiggers e.a. (red) Eburon 1991 ISBN 90 5 166 228 9 292 blz., geïll. Prijs f 45,- Elk jaar vond vroeger op 15 augustus (Maria Hemelvaart) in Goes de Ommegang plaats. In deze omvangrijke processie liep niet alleen de geestelijk heid van de Maria Magdalenakerk en die van de drie kloosters mee, maar ook het stadsbestuur, alle gilden en zelfs alle inwoners van de stad. Een uitvoerige beschrijving van deze bonte stoet is te vinden in de bundel 'Rond de kerk in Zeeland'. Na 1578 was het afgelopen met de Ommegang; Zeeland werd een bolwerk van de Reformatie en de meeste artikelen in deze bundel vinden daar dan ook hun onderwerp in. Vijftien bijdragen behandelen diverse aspecten van de Zeeuwse vroomheid, waarbij verschil lende personages en merkwaardig heden aan bod komen. Wikken en wegen in de middeleeuwse haven van Sluis, St. Anna ter Muiden 750 jaar stadsrechten. P.E. de Broek Uitg. werkgroep '750 jaar St. Anna ter Muiden' Sluis, maart 1992 Prijs f 24,95 Een niet erg geslaagd boekje, geschreven naar aanleiding van het feit dat St. Anna ter Muiden dit jaar 750 jaar stadsrechten heeft. Na een onsamenhangend en moeilijk te volgen overzicht van de geschiedenis volgt de letterlijke tekst van een reeks bronnen, die zonder noemenswaardig commen taar de rest van het boek vult. Dhr. de Brock is amateur-historicus en het is duidelijk dat er in dit geval beter één van de vele historici, die om werk verlegen zitten, benaderd had kunnen worden. Dan had St. Anna ter Muiden ook een boekje gekregen dat een 750-jarig bestaan waardig is. Anderhalve eeuw parochieleven rondom de Willibrorduskerk C.P.G. de Koning Uitg. ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de kerk van de H. Willibrordus te Oud-Vossemeer, november 1991 Prijs f 9.45 Een aardig boekje over de geschiedenis van een kerk en het bijbehorend parochieleven. Hierbij komt het hele maatschappelijke katholieke leven, van onderwijs en politiek tot cultuur en sport kort aan bod. Arjen van den Houten 118

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 40