Enkele gedachtenspinsels over kunst, en waarom papegaaien de wereld veroveren Immers In een brief van Van Gogh aan zijn broer, ik dacht uit zijn Antwerpse periode, schrijft hij iets als het volgende. Hij heeft het over geld en dat alles nogal duur is. De verf, de modellen, zijn linnen en zijn latten. Dan begint hij zich te verontschuldigen. Hij is wat dikker gaan schilderen, en dat kost natuurlijk weer meer geld en dat moet zijn broer betalen. Maar dat moest Theo zo zien: de verf die hij gebruiken moest is bepaald niet de beste die er is. Cheops. Foto: R. van Haeften. Wanneer deze opgedroogd is, en het schilderij wordt een beetje ouder, dan verdwijnt er toch wel heel veel van de brillance van het werk. Bovendien verschieten een aantal kleuren. En daarom schildert hij nu wat dikker. Kan hij er over een tijdje een dun plakje afsnijden. Dan is alles weer prachtig want onder de buitenkant is natuurlijk alles nog net als vroeger. Een plakje van een Van Gogh- schilderij. De achterkant van het afgesneden plakje moet net zo mooi zijn als het schilderij dat er onder vandaan komt. Het beeld is alleen gespiegeld. Een flinterdun plakje van een Van Gogh-schilderij! Ophouden tegen het azuur... 3 Ik zat heel vroeg in de trein en meende hoog boven me een formatie vogels te zien vliegen. Niet in een traditionele V- formatie, of duivenchaos, maar in een rechthoek. Papegaaien waren het. Vijfhonderd in getal en verschillend van soort. Het ochtendlicht nam het zicht weg op de kleuren van de vogels. IK ken de kleuren uit mijn hoofd. Ik zag sprekende kleuren, schreeuwende kleuren, vloekende kleuren. Ik zag de Aratinga solstitalis, de Aratinga guarouba, de Melopsittacus undulatus, de Amazone verdigenalis, de Cyanoramphus unicolor, de Ara militaris, de Strigops habroptilus, de Pionopsitta haematotis, de Trichoglossus euteles, de Nestor notabilis, de Neopsephotus bourkii, de Calyptorhynchus funereus, de Callocephalon fimbriatum, de Ara caninde, de Anodorhynchus hyacinthinus en de Chalcopsitta atra. En zag ik de Probosciger aterrimus en de Calyptorhynchus magnificus? Ja, ja en ik zag nog meer... Ik zag het Korenveld met kraaien vliegen boven de weilanden op weg naar Kampen. Dit is de begeleidende tekst van de geïllustreerde catalogus Cheops in de Spanjaardstraat die voor f5,- verkrijgbaar is bij de Stichting Kunstuitleen, het Zeeuws Museum en de VVV Middelburg. Het copyright berust bij Cheops. 139

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 31