Munten gevonden in Zeeland! Wat nu? De muntvondsten in Zeeland tussen 1647 en 1992 Er zijn tot en met medio 1992 gegevens over zevenenzestig Zeeuwse schatvondsten bekend5. Van een groot deel van de schatvondsten zijn hier en daar mededelingen gedaan in publi- katies. Van sommige is overigens niet méér bekend dan dat er een vondst is geweest; van andere vondsten is weer niet meer bekend dan dat de munten in Zeeland zijn gevonden. Evenals in andere provincies zijn in Zeeland uit de periode vóór 1900 betrekkelijk weinig vondsten bekend. Er zullen er zeker veel zijn gedaan maar om allerlei redenen zijn de gegevens hierover niet bekend geworden. Er was in het algemeen minder belangstelling voor het complete document dat een schat vormt. Er werd meer gekeken naar de zeldzame exemplaren die in een vondst voorkwamen; op de 'gewone' munten werd nauwelijks tot geen acht geslagen. De toegenomen belangstelling voor het verleden die bijvoorbeeld tot uiting komt in de activiteiten van heemkundige kringen heeft de aandacht gevestigd op de noodzaak tot het goed vastleggen van vondstgegevens. De oudst bekende vondst in Zeeland is die van 1647 op het strand van Domburg. Het gaat hier vooral om de sceatta's, een muntsoort waarvan ontstaan en herkomst ondanks uitgebreid wetenschappelijk onderzoek nog grotendeels in nevelen gehuld zijn. Reeds in de negentiende eeuw is hierover mede naar aanleiding van de voortdurende vondsten uitgebreid mededeling gedaan door Jhr. C.A. Rethaan Macaré. De werkjes die hij heeft gepubliceerd zijn dit jaar opnieuw uitgegeven6. Van groot historisch belang zijn de opgravingen te Aardenburg. Sedert het begin van de zestiger jaren van onze eeuw is de plaats een waar dorado voor de archeologen. Er zijn inmiddels grote hoeveelheden voorwerpen en munten tevoorschijn gekomen en merendeels uitvoerig beschreven en gedocumenteerd. Een dergelijk vondstcomplex levert veel gegevens over de bewoning en bewoners in vroeger eeuwen op. Munten als historische bron Munten hebben een belangrijke functie in het mede bepalen van de ouderdom van objecten die tezamen met de munten worden gevonden. In sommige gevallen vormen terug gevonden munten de enige bron die er is om het verleden te interpreteren en er meer van te weten te komen. In dit geval kan worden gedacht aan de munten van de vroege Middeleeuwen. Hiervan zijn er op het Domburgse strand vele gevonden zoals de al eerder genoemde sceatta's naast vele andere vroegere en latere munten. Soms hebben munten gediend als exclusief middel om sportlieden te eren. Een andere keer hebben ze generaties lang gediend als bijgiften in graven en als veergeld voor de doden voor de reis naar het dodenrijk. Het in de Klassieke Oudheid bekende gegeven van het leggen van een obool, op te vatten als een klein muntje of een munt van lage waarde, is

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 37