De vierde Zeeland Cultuurmaand JAARGANG 42, NUMMER 4,1992 De redactie van het Zeeuws Tijdschrift en de Werkgroep Zeeland Cultuur maand zijn verheugd dat de vorig jaar gestarte samenwerking dit jaar verder gestalte wordt gegeven. Het voor u liggende resultaat, de tweede Zeeland Cultuurmaand-special, biedt achtergrondinformatie over vele onderdelen van het programma in september. In die maand wordt onder en boven de Scheldes een cultureel programma voor fijnproevers gepresenteerd waarin muziek, theater, film, beeldende kunst en de rijke Zeeuwse cultuurhistorie ruimschoots aan bod komen. Bij de samenstelling van het programma is de formule van Zeeland Cultuurmaand, kwaliteit aan bijzondere locaties te paren, het uitgangspunt geweest. De Zeeland Cultuurmaand kent sinds zijn ontstaan enkele vaste onderdelen. Het openingsconcert dat dit jaar op 2 september in de basiliek van Hulst zal worden uitgevoerd met een speciaal door Henk Scholten samengesteld programma. Scholten tot voor kort directeur van het Zuiland- theater in Terneuzen en inmiddels directeur van het Fonds voor de Podiumkunsten, engageerde voor de uitvoering van werken van De Falla, Granados, De Sarastate, Gershwin en Bernstein onder andere Emmy Verheij (viool), Carlos Moerdijk (piano), het Haags Salonorkest Sofa met medewer king van Johanna Albrzykowska (sopraan) en Marco Bakker (bariton). Het openingsconcert preludeert in feite op het tweede vaste onderdeel van de Zeeland Cultuurmaand, het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen dat van 10 tot en met 27 september plaatsvindt. Er worden zestien concerten gegeven waarbij een groot aantal composities van de in 1990 overleden componist en dirigent Leonard Bernstein en muziek uit Spanje ten gehore worden gebracht. In deze Zeeland Cultuurmaand-special zijn persoonlijke impressies van de componist Rob Zuidam en de dirigent Ronald Kieft opgenomen, die beiden les hebben gehad van de grote meester. Zuidam en Kieft zullen ook de inleidingen verzorgen tijdens een Bernstein- symposium dat op 26 september in het Ledeltheater in Oostburg gehouden zal worden. Over het tweede thema van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, muziek uit Spanje, levert de artistiek directeur van het Festival van Vlaanderen, Serge Dorny, een bijdrage. Hij gaat met name in op de invloed die de figuur van Don Quichotte heeft uitgeoefend op een groot aantal componisten. Onder hen Felix Mendelsohn-Bartholdy, wiens opera Die Hochzeit des Camocho- gebaseerd op een hoofdstuk uit het meesterwerk van Cervantes-wordt uitgevoerd door het ensemble Anima Eterna, koren en solisten onder leiding van Jos van Immerseel. De vierde editie van het Filmfestival van Zeeland, draait van 4 september tot en met 12 september in een aantal zalen in Middelburg en in 't Beest te Goes. Naast avant-premières van bekende cineasten, onder andere toppers van het laatste Filmfestival van Cannes, staat het festival voor een belangrijk gedeelte in het teken van de Black Cinema. Bijprogramma's vormen de Oude Zeeuwse Films en de IJslandse en Spaanse cinema. R. Roepman geeft in het voorlaatste persbericht over het filmfestival een impressie van de black cinema. Volgend jaar hopen wij een overzichtsartikel aan vijfjaar Filmfestival Zeeland te wijden. Het vierde vaste onderdeel van de Zeeland Cultuurmaand is het slotconcert dat dit jaar op 3 oktober in de Grote Kerk van Veere plaats zal vinden. Het hoofdonderdeel van dit programma vormt de Misa Flamenca door de Paco Pena Flamenco Company met medewerking van The Academay of Saint Martin in the Fields Chorus. Een drietal andere activiteiten is op weg een vaste plaats in de Zeeland Cultuurmaand te veroveren. Op de eerste plaats het Kamermuziekfestival Schouwen-Duiveland en Tholen dat van 4 tot en met 9 september zich in fraaie historische gebouwen in die delen van de provincie zal afspelen. Uitvoerenden zijn onder meer Jaap van Zweden, en Christiaan Bor en het Belgische Kamerorkest Sinfonia. Ook Jazz down by the sea Domburg is dit jaar voor de tweede keer van de partij. Op 18 en 19 september verandert Domburg in een Jazz-paradijs met als topattractie het Passedena Roof Orchestra. Tevens kan gedurende de hele maand september kennis over de kunstenaars in Domburg en de Oosterschelde worden opgedaan door deel te nemen aan een van de programma's van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon. De programmering van de SETZO onder de titel Word(t) wijzer in en over Zeeland laat zien dat men in Zeeland Vakantieland ook nog wat leren kan. Naast deze min of meer vaste onderdelen zijn er tijdens deze vierde editie van de Zeeland Cultuurmaand een aantal eenmalige activiteiten en 121

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 3