De vierde Zeeland Cultuurmaand tentoonstellingen gepland. Zo vormen de woningen in de Spanjaardstraat in Middelburg het decor waartegen keramiek van de groep Cheops zal worden vertoond. Deze groep wordt gevormd door de keramisten Rob Brandt, Tjiske Dijkstra, Marja Hooft en Michiel Kuipers. Hun project Cheops in de vensterbank dragen zij op aan hun onlangs overleden compagnon, de Middelburgse keramist Jan van Leeuwen. De kunstenaar Harry van Boxtel geeft een lyrisch commentaar op het ongrijpbare werk van Cheops dat tevens als tekst bij de catalogus van dit project is gepubliceerd. Van 1 september tot en met 4 oktober is in de Grote Kerk te Veere een tentoonstelling gewijd aan het glas-in- lood werk van A.A. Plasschaert, dat hij eind vorige eeuw in Veere maakte. Een van die werken uit die periode siert de omslag van deze Zeeland Cultuurmaand-special. G. Imanse, Hoofdconversator Wetenschappelijke Documentatie van het Stedelijk Museum Amsterdam, beschrijft in zijn artikel het kortstondige bestaan van de glasfabriek van Veere waar Plasschaert zijn werken produceerde. Decoratieve keramiek van Cheops. Foto: R. van Haeften. De journalist Nico Out probeert vat te krijgen op het werk van IJslandse kunstenaars dat in het kader van de tentoonstelling IJsland. Island van 5 september tot en met 3 oktober in het Zeeuws Museum te Middelburg, Galerie Van den Berge in Goes en de Watertoren in Oost-Souburg te zien is. In zijn artikel over muntvondsten in de Zeeland gaat Wil.F.H. van Moll in op het belang van melding, registratie en determinatie van muntvondsten voor de regionale geschiedschrijving. Het biedt achtergrondinformatie bij de tentoonstelling Schatten in de Bodem! Zeeuwse muntvondsten. die in een zestal musea verspreid over de hele provincie in de maand september te zien zal zijn. Zowel het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg, het Streekmuseum Het Land van Axel, het Streekmuseum De Meestoot te Sint Annaland, het Museum De Vierschaar in Veere, het Vlissingse Stedelijk Museum als het Stadhuismuseum in Zierikzee doen aan deze tentoonstelling mee. Willy de Houck, medeorganisator van het vijfde speciale evenement tijdens de Zeeland Cultuurmaand, Waterland. Cultuurland, vertelt over het theaterprogramma dat op 5 september in Waterlandkerkje te zien valt. Medewerking verlenen Greetje Bijma, Wurre Wurre, Theatro 4 uit de Estse hoofdstad Tallin, Walter Joris, W.A.C.K.O. en het Tsjechische muziektheater Jablon. Terwijl elders in Nederland het culturele leven aarzelend op gang komt, doet een bezoek aan Zeeland in september beseffen dat cultuur nooit op vakantie is. Dat een bezoek aan Zeeland altijd de moeite waard is, kan men ook proeven uit het verhaal in de serie het Zeelandgevoel. Het zijn fragmenten uit het reisverhaal van Charles de Coster, de auteur van het magnifieke epos Tijl Uilenspiegel, over zijn bezoek aan Zeeland in de zomer van 1872. Toen hij vanuit Antwerpen naar Vlissingen vertrok berichten de kranten over de moed van de auteur die naar Nieuw-Zeeland ging waar hij zeker opgegeten zou worden. Gelukkig wist De Coster beter: in het Zeeland waar hij naar toe ging at men doorgaans geen schilderskoteletten of dichtershersenen. Wat voor hem een zekerheid was, kan voor u een onzekerheid zijn. Ontdek het zelf bij uw bezoek aan Zeeland waar voor meer dan 1000 uur het licht van de Virtual Reality brandt. J.A.J.A. van Aspert en P.G.E.I.J van der Velde Informatie over de activiteiten en arrangementen treft u aan in het Zeeland Cultuurmaand-magazine 1992 en de speciale krant Monumenten in Zeeland. Ze zijn gratis aan te vragen bij de Werkgroep Zeeland Cultuur maand, t.a.v. mevrouw J. van der Linde, Postbus 6001, 4430 LA Middelburg, 01180-31677. 122

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 4