De appel op weg naar milieuvriendelijker teelt Bespoten Vanda. deze agrarische tak dus een niet te verwaarlozen activiteit. Het is daarom ook niet zo ver wonderlijk dat Zeeland tevens een proefstation voor de fruitteelt rijk is. Het in Wilhelminadorp gelegen onder zoeksinstituut dreigt echter in het kader van een schaalvergrotingsoperatie uit de provincie te verdwijnen. (Zie: ZT 42-3, p. 97-99.) Het proefstation in Zeeland heeft jarenlang een zeer terughoudende pose aangenomen ten opzichte van resistente rassen. Vooral als de resistente rassen uit het buitenland afkomstig waren. Pas dit jaar is het gestart met uitgebreid gebruikswaarde- onderzoek naar een groot aantal buitenlandse resistente appelrassen. Marktonderzoek In het kader van de promotie van resistente appels is onder mijn verantwoordelijkheid een markt onderzoek verricht (Van der Wouw 1991). De uitvoering is in handen geweest van M. Oosterbroek, student aan de Internationale Agrarische Hogeschool, die dit als afstudeerproject ter hand heeft genomen. De doelstelling van het onderzoek was te achterhalen hoe een resistente en dus vrijwel onbespoten te telen appel het op dit moment op de markt zou doen. Het onderzoek zou indicaties moeten opleveren over het daad werkelijk kunnen ontwikkelen van een markt voor een onbespoten appel. In het onderzoek is de bereidheid gemeten van de belangrijkste markt partijen (producenten, handelaren, consumenten) om hier een bijdrage aan te leveren. De belangrijkste vraag in het onderzoek was: wat vinden deze drie marktpartijen van een resistent en 172

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 20