De appel op weg naar milieuvriendelijker teelt Onbespoten Vanda en Golden Delicious. Hiervan noemen er 19 de kwaliteit en 16 de prijs als een van de drie belangrijkste criteria om het produkt op de schappen te leggen. De behoefte van de consument wordt door 14 van de 21 ondervraagde inkopers van grootwinkelbedrijven als een belangrijke reden tot inkoop genoemd. De inkopers schatten in dat wanneer de kwaliteit van de vrijwel onbespoten appels minder is dan van andere appels, deze geen enkele kans maken bij de consument. Zij zullen dus een dergelijke appel pas in hun assortiment opnemen als deze in smaak en uiterlijk kan concurreren met bespoten appels. Maar dan voorspellen ze die appel ook meteen een zeer goede toekomst. De veilingen zijn in ieder geval van harte bereid mee te werken aan de verhandeling van onbespoten appels. Dit zeggen alle acht in dit onderzoek ondervraagde directeuren van veilingen in België en Nederland. Maar dan moeten die appels wel voldoen aan de kwaliteitsnormen. Ook moet er zeker heid zijn omtrent de afzetmogelijk heden. Bij voldoende aanbod zijn de veilingen zeker bereid de vrijwel onbespoten appels apart voor de klok te veilen, hetgeen een extra stimulans voor dit produkt zou betekenen. Tenslotte Uit de resultaten van het onderzoek blijkt overduidelijk dat zowel consument, de handel als ook de producenten zitten te wachten op resistente appelrassen die zich in kwaliteit en smaak kunnen meten met gangbare appels. Het onmiskenbare milieuvriendelijker karakter hiervan maakt dat zij mogelijk de voorkeur gaan krijgen boven de bekende kwaliteitsrassen als Elstar en Jonagold. In de fruitteeltsector is men ten aanzien van de keuze van appel rassen over het algemeen echter nogal conservatief. Maar men blijkt toch ook zeer gevoelig voor het oordeel van de consument. De massale voorkeur van consumenten voor milieuvriendelijker geteelde appels geeft derhalve aanleiding tot de optimistische conclusie dat het over een aantal jaren vooral resistente appels zullen zijn die liggen op de schappen van de groenteman en de supermarkt. Een groot deel van die appels zou afkomstig kunnen zijn van de Zeeuwse fruittuinen. LITERATUUR Hagg, M., Appel als gezondste snack. In: Fruitteelt 81(1991)17, pp.18-19. Heines, J. Zn. bv, Eco-logische fruitteelt eco-nomisch verantwoord?, Baarlo, 1991 Lössbroek T.G., R.K. Elema, Regeringsbeslissing Meerjarenplan Gewasbescherming verschenen. In: Fruitteelt 81 (1991 )31pp. 22-24. Ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij, Structuurnota landbouw, SDU, Den Haag, 1990. Wouw, B.A.J. van der. Marktkansen voor schimmelresistente appels; een onderzoek onder producenten, handelaren en consumenten, Middelburg, 1991. 174

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 22