Duitse bunkers op Walcheren Plan voor Atlantikwall Museum bij Koudekerke. A. van den Houten De plannen zijn klaar. Het is alleen nog een kwestie van geld. Als dat er eenmaal is, heeft Zeeland er een museum bij. Een museum over de Atlantikwall, de verdedigingslinie die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog langs de Atlantische kust aanlegden. Van deze linie is vooral op Walcheren veel bewaard gebleven. Als het aan de Stichting Atlantikwall Museum Walcheren ligt is de opening van het museum op 5 mei 1995. Of eerder al, in november 1994, veertig jaar na de bevrijding van Walcheren. Bouw en sloop van de Atlantikwall Tijdens de Tweede Wereldoorlog vormde het grootste gedeelte van de Europese Atlantische kust de westgrens van Hitiers Derde Rijk. Om deze grens te beschermen tegen een geallieerde invasie legden de Duitsers in zeer korte tijd een verdedigingslinie aan. Van 1942 tot 1944 werden, over een lengte van 5000 kilometer, van de Noordkaap van Noorwegen tot aan Biarritz aan de Spaans-Franse kust, duizenden verdedigingswerken gebouwd. Met behulp van enorme hoeveelheden beton, staal en andere bouwmaterialen en door de inzet van een leger aan arbeidskrachten werd het kustgebied volgezet met bunkers, geschutsopstellingen en andere verdedigingswerken. Deze vormden gezamenlijk de Atlantikwall, die invasies vanuit zee moest weerstaan. Rond de havensteden was de verdediging het sterkst. Deze waren ook in het achterland van verdedigings werken voorzien, teneinde aanvallen in de rug te kunnen afslaan. Zo ook Vlissingen. Deze stad werd door de Duitsers uitgebouwd tot een ware vesting. Naast de zware kustverdediging lag er landinwaarts een groot aantal bunkers als een ring om de stad heen, met elkaar verbonden door middel van een anti-tankgracht en 'Höckerhindernisse'. Het laatste is misschien beter bekend onder de naam Drakentanden. De hindernis bestond uit grote betonnen 'tanden' die vijandelijke tanks de weg moesten versperren. Behalve Vlissingen was trouwens de hele kust van Walcheren Zo moet het museum er uit gaan zien. Foto: John Siwabessy. en Zeeuws-Vlaanderen extra zwaar verdedigd. Dit gebied was ook nu weer van strategisch belang vanwege de ligging aan de monding van de Schelde, de toegangsroute naar de haven van Antwerpen. De dijken en duinen stonden vol met bunkers en geschutsopstellingen. Na de oorlog zijn grote delen van de Atlantikwall verdwenen. Dat kon verschillende oorzaken hebben. Veel bunkers die direct aan de kust in de duinen lagen, kwamen als gevolg van duinafslag op het strand te liggen en moesten worden gesloopt. De bunkers die landinwaarts rond de steden lagen werden opgeslokt door de zich uitbreidende steden en afgebroken. Direct na de oorlog werden er ook gelden beschikbaar gesteld, onder andere door Defensie, om die 'lelijke nare dingen' die aan de oorlog deden herinneren op te blazen. Bij Vlissingen is verrassend veel intact gebleven. De verdedigingslinie aan landzijde lag zo ver het binnenland in dat de stad er nooit buiten is gegroeid. Hierdoor is een situatie ontstaan die uniek is voor Europa. Een groot aantal bunkers is nog aanwezig, evenals een gedeelte van de anti-tankgracht en stukken Höckerhindernisse. Op Walcheren is dan ook een goed en compleet beeld te zien van een gedeelte van de Atlantikwall. Nergens in Europa zijn er zoveel bunkers bijeen in hun onderlinge complexiteit te zien. Behoud van de bunkers In 1986 dreigde een gedeelte van de vestingwerken op Walcheren te verdwijnen. Het Waterschap wilde een aantal bunkers, die op het grondgebied van de gemeente Valkenisse staan, slopen. Op dat moment kwam burgemeester Plomp in actie. Hij zag de historische waarde in van de pakweg 45 bunkers, de tankgracht en de Höckerhindernisse die zich in Valkenisse bevinden. Met steun van vele instanties en deskundigen uit het hele land wist hij de voorgenomen sloop te voorkomen. Maar het bleef niet bij deze ene actie. Plomp had inmiddels medestanders ontmoet in zijn strijd om het behoud van de bunkers. Een en ander leidde vorig jaar tot de oprichting van de Stichting Expositie en Documentatie Walcheren 1940-1945. De stichting stelde zichzelf drie doelen: het behoud van de aanwezige bunkers, de aanleg 182

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 30