Duitse bunkers op Walcheren van een bunkerroute en de vestiging van een 'Atlantikwall Museum'. Het behoud van de bunkers lijkt op dit moment grotendeels gewaarborgd. De subsidiepotten voor het opblazen van bunkers zijn opgedroogd. Een grote stap vooruit is het feit dat de bunkers inmiddels zijn opgenomen in het Monumenten Inventarisatie Project. Doel van dit project is het inventariseren van jonge monumenten in de bouw kunst van 1850 tot 1945. Het feit dat de bunkers op deze lijst staan geeft ze nog geen beschermde status, maar ze zijn nu wel aangemerkt als beeld bepalende monumenten, waar je niet zomaar alles meer mee kunt doen. De geplande toeristische fiets- cq wandelroute loopt langs de nog aanwezige verdedigingswerken door wat Plomp noemt 'het mooiste gebied van Nederland'. En geef hem maar eens ongelijk. De bunkers zijn gelegen in de hoogste duinen van Nederland tot laag in de polder, waar zij door middel van een anti-tankgracht met elkaar zijn verbonden. Het pad langs de gracht moet nog wel aangelegd worden, evenals dat in de duinen. Vooral dat laatste zou wel eens op verzet kunnen stuiten van natuur liefhebbers. Nu is het wel zo dat op dit moment iedereen over het prikkeldraad klimt en door de duinen naar de bunkers toeloopt. Volgens Plomp is het beter om dat te kanaliseren door een pad aan te leggen. Museum De route, die ongeveer 20 kilometer lang zal worden, is nauw gekoppeld aan de plannen voor de oprichting van een museum. Daarvoor is inmiddels een aparte stichting in het leven geroepen, de Stichting Atlantikwall Museum Walcheren. Het museum moet een zo compleet mogelijke indruk geven van de hele Drakentanden. Foto: J. J. den Hollander. Anti-tankgracht met bunker. Foto: J. J. den Holland. Atlantikwall; ontwerp, bouw, grootte en functioneren van de verdedigingslinie zullen allemaal aan bod komen. De plannen voor de inrichting zijn al gemaakt. Op ware grootte zal worden getoond hoe de bunkers werden gebouwd en hoe ze er van binnen uitzagen. Het zal mogelijk zijn zelf het interieur van een ingerichte manschappenbunker te beleven en met behulp van een periscoop vanuit een verkenningskoepel waarnemingen te doen. Maquettes laten de onderlinge samenhang en de taken van de verschillende bunkers binnen een vesting zien. Ook wordt aandacht besteed aan de organisaties die verantwoordelijk waren voor het ontwerp en de bouw van de Atlantikwall. De Atlantikwall werd uiteindelijk slechts op twee plaatsen doorbroken. De landing op Normandië is algemeen bekend. De tweede doorbraak vond plaats op Walcheren. Op 1 november 1944 wisten de geallieerden bij Westkapelle en Vlissingen een doorbraak te forceren. Deze landing werd voorbereid door de inundatie van Walcheren. Dit stuk geschiedenis is volgens de stichting veel te weinig belicht in de Nederlandse geschied schrijving. Het museum moet de 183

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 31