Literaire activiteiten in Zeeland: SLAZ jubileert A. van Waarde In een mistroostig gebouw in het hart van de Middelburgse binnenstad zoekt een eenzaam man zijn weg. De wind giert rond het pand, de regen striemt de ruiten. Het oude schoolgebouw, het voormalige gymnasium aan de Latijnsche Schoolstraat, kreunt onder het gewicht van de tijd en de elementen. De man is op weg naar een vergadering. Over eventueel te organiseren literaire avonden. Nota bene. Enkele collega's zoeken eveneens in het halfduister via trappen en gangen de kamer waar een bijeenkomst zal plaatsvinden. Een vergadering. Of mensen die MO- Nederlands studeren niet eens echte schrijvers moeten ontmoeten? Of het geen tijd is dat er gastdocenten uitgenodigd worden? Maar de ideeën worden al spoedig geformuleerd in termen van financiën en onderwijs structuren. Na afloop van de vergadering leven de ideeën echter voort... Het is in dezelfde winter van 1985/1986 dat op een andere plaats in Middelburg een boekhandelaar zich niet voor de eerste keer realiseert dat het verkopen van boeken één ding is maar dat een boekverkoper zijn cliëntèle eigenlijk ook in contact zou moeten brengen met schrijvers. En dat is een ander ding. Ach. de boekhandelaar in kwestie organiseert regelmatig iets. Een avond met deze of gene. Een signeersessie met een goed ogende auteur of een bijeenkomst met een bekende schrijfster over haar jongste boek. Op het gebied van kinderboeken heeft hij zelfs een naam opgebouwd. Maar hoe kun je naast een drukke eigen zaak komen tot avonden met schrijvers? Niet eenvoudig, maar de wens blijft... Diezelfde winter is de Zeeuwse bibliotheek een feit geworden. Nadat de Provinciale Bibliotheek voor Zeeland decennia lang in de Abdij haar chique onderkomen had, nadat de Openbare Bibliotheek in de Molstraat vele jaren haar functie had uitgeoefend, hebben de medewerkers van beide schatkamers der geleerdheid alle gedrukte werken ingepakt, hun bureau opgeruimd, en de verhuizing naar een fraai, in ieder geval fraai ingedeeld, bouwwerk met enthousiasme gereali seerd. Die winter van 1985/1986 denkt een stafmedewerker na over de culturele functie van de nieuwe Zeeuwse Bibliotheek. Lezingen en tentoonstellingen, dat worden de sleutelwoorden in zijn ambtelijke stukken. Roep enkele mensen bijeen die verschillende belangen hebben maar elkaar met een gemeenschappelijk doel vinden en er ontstaan vriend schappen. Daarbij komt onvermoede energie vrij. Creativiteit kan dan samengaan met een belangeloze werkdrift. Althans in het begin. Na verloop van tijd wordt het nieuwe routine en moet de energie via nieuwe vergaderingen en statuten en notulen en besluitenlijsten en een taakverdeling gevoed worden. Zo ook bij SLAZ. In bovenstaande is de conceptie van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland geschetst. In andere woorden kan dat ook. De Zeeuwse Bibliotheek, met name Kees Hamann (tegenwoordig directeur van de Openbare Bibliotheek te Vlissingen) was op zoek naar samenwerking met anderen ten einde te komen tot een vast aanbod van lezingen. Wekelijks zouden (naast andere activiteiten) in de Zeeuwse Bibliotheek een of twee lezingen moeten plaatsvinden. In zijn visie zou de Bibliotheek een sterke regionaal- culturele functie moeten krijgen; een "Centre Pompidou" van Zeeland, luidde de kop in de PZC, die "dijk van een krant", over deze materie. Dick Anbeek van de Middelburgse boekhandel Fanoy wilde zijn incidentele activiteiten graag tot een structureel aanbod van schrijversavonden trans formeren. De derde partij bestond uit enkele docenten, Lo van Driel en Jan van Gilst, van de MO-opleiding Nederlands te Middelburg. Met hun collega's vonden zij dat Nederlands studeren meer omvat dan het afleggen van tentamens, ook het volgen van de moderne literatuur behoort daartoe. Al vrij snel werd gevraagd of Ronald Rijkse namens het Zeeuws Kunstenaars Centrum de gelederen kwam versterken. Het samenwerkingsverband bleek goed te werken. Ronald Rijkse bleef toen het ZKC verdween, Kees Hamann bracht uit de bibliotheek een echte secretaresse mee. Er waren plotseling ook notulen en afspraken werden bevestigd. Voordat de SLAZ- genoten het beseften, waren ze een stichting. In oprichting, dat wel. Jan van Margriet de Moor tijdens haar optreden voor de SLAZ op 18 december 1990. Foto: J. Wolterbeek. 186

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 34