Literaire activiteiten in Zeeland: SLAZ jubileert Karei van het Reve tijdens zijn optreden voor de SLAZ op 14 maart 1988. Foto J. Wolterbeek. Hella S. Haasse en Lo van Driel met Doeschka Meijsing. Een hoogtepunt in het bestaan van SLAZ vormen drie bijzondere avonden. Zo gelukte het de Openbare Bibliotheek Vlissingen ter gelegenheid van de opening van een sobere tentoonstelling rond Hermans' roman Nooit meer slapen de auteur naar Vlissingen te halen. De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland werd gevraagd steun te verlenen. Hermans was een dag te gast en in een volle St. Jacobskerk werd hij geïnterviewd door Hella S. Haasse. Wie een aardige Hermans die dag van nabij meemaakte, denkt waarschijnlijk met genoegen aan deze dag terug. Wie als toeschouwer aangewezen was op de avond in de Vlissingse St. Jacobskerk herinnert zich een slechte geluidsinstallatie en een onverstaanbare Hermans. De PZC had er in ieder geval geen goed woord voor over. Zo kent elk hoogtepunt zijn tegendeel. Bij twee andere gelegenheden trad SLAZ op bijzondere wijze naar buiten. Beide keren bij een literair festival in de boekenweek in nauwe samenwerking met anderen (Zeeuwse Bibliotheek, Openbare Bibliotheek Vlissingen, Culturele Raad Vlissingen, Boekhandel Fanoy Middelburg, Boekhandel Bikker Vlissingen). De eerste keer op 9 maart 1991 met een tiental prozaïsten en dichters in Britannia te Vlissingen onder de naam Luisteren aan Zee. Mensje van Keulen was er en Jean Pierre Rawie, Paul Gellings en Marion Bloem lazen uit hun werk. En de Zeeuwse wereldreizigster Carolijn Visser vond even rust op een podium te Vlissingen. Ed Leeflang en Piet Piryns presenteerden de avond. Veel publiek, iets minder dan begroot, maar genoeg om het een jaar later nog eens te proberen. Op 14 maart 1992 kwam het vervolg met Literair Bolwerk in de Middelburgse schouwburg. Klinkende namen, interessante schrijvers. Maar een matte, lange avond. Nietje van het. De organisatie zat na afloop behalve met een katterig stuk in de PZC met de vraag: hoe verder? Die vraag is nog niet beantwoord, in ieder geval acht het bestuur van SLAZ de toenemende festivalisering van de kunst niet altijd een goede ontwikkeling. Indien festivalisering namelijk inhoudt dat een structureel aanbod tijdens het gehele (winter)seizoen vervangen wordt door een eruptie van activiteiten in een korte periode, dan geeft SLAZ de voorkeur aan het eerste. Er wordt, aldus de bestuursleden, al genoeg geboden in de vorm van een kort festival met veel publiciteit. Maandelijks een goede literaire avond, een vast patroon van informatieve en attractieve bijeenkomsten, en dat gedurende een lange periode volhouden, blijft kennelijk het SLAZ-beleid. Wie zal het tegenspreken? Inmiddels is SLAZ een heuse stichting geworden. Na jarenlang "in oprichting" te zijn geweest, zijn de SLAZ-genoten op een dag waarlijk naar de notaris gegaan. De directe aanleiding was de mogelijkheid van de provincie een subsidie te verkrijgen. Zonder dat de werkwijze veranderd is, krijgt SLAZ nu een bescheiden bijdrage. Ook in andere opzichten veranderde er iets. De Hogeschool Zeeland trad tot de Stichting toe. De samenstelling van het bestuur veranderde: Clazien Minderhoud nam voor de Zeeuwse Bibliotheek de plaats in van Kees Hamann. Waren in het begin de avonden gratis, in de loop van de tijd heeft SLAZ om organisatorische en financiële redenen zich genoodzaakt gezien een geringe toegangsprijs te vragen. Wie zal het euvel duiden? Literatuur verdient een prijs. Najaar 1992. In de kantine van de Zeeuwse Bibliotheek vergadert SLAZ. Buiten schijnt een milde herfstzon. Het heelal spiegelt zich in het water van het Middelburgse kadewater. Gelach, veel terzijdes, weinig gestructureerd overleg. Koffie. Er is geen agenda, het lijkt een improvisatie. Iemand probeert te vergaderen, iemand tracht aantekeningen te maken. Tevergeefs. Kennelijk is het nieuwe seizoen aan de orde. Er staat al heel wat vast. Nelleke Noordervliet opent op 13 oktober het seizoen, direct gevolgd door een avond met Armando in november. Ook dit jaar zal er een thema zijn. Met een knipoog naar de komende boekenweek heeft SLAZ gekozen voor het thema van de biografie. Zo zal Michel van der Plas spreken over Gezelle, is Bastet uitgenodigd om over zijn Couperus biografie te vertellen en heeft Jan Fontijn, de biograaf van Van Eeden, ingestemd met een optreden. Het seizoen zal in het late voorjaar besloten worden met een avond rond het werk van een jonge schrijver Marcel Möring, iemand die met Mendel's erfenis en Het grote verlangen, verwachtingen heeft gewekt. 188

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 36