Literaire activiteiten in Zeeland: SLAZ jubileert In de kantine van de Zeeuwse Bibliotheek, waar schrijver dezes de SLAZ-vergadering mag bijwonen, spitst het onderwerp zich toe op de boekenweek van 1994. Moet er al iets vastgelegd worden? Moet er een discussie-avond geprogrammeerd worden over de niet-literaire biografie? Er wordt niets besloten. In ieder geval schept dat gelegenheid even na te praten. Wat de bestuursleden als hoogte punten zien? De avond met Karei van het Reve klinkt het uit de mond van Dick Anbeek, die in een adem eraan toevoegt dat de eerste avond met Ton Anbeek in zijn geheugen staat gegrift en natuurlijk de volgende. "Het optreden van Hella Haasse", zegt Ronald Rijkse, "een staande ovatie waard en natuurlijk de light verse-avond toen het hondje van Kees Stip als een negatieve "his master's voice" reageerde op de belcanto-stem van Drs. P." Ook Jan van Gilst memoreert de Karei van het Reve-avond en met name het moment toen de spreker zijn boek ging verloten, maar er zijn te veel goede momenten om een keus te doen. En Lo van Driel voegt een paar momenten toe: Wat denk je van Cohen-Solal met haar Sartre-verhaal, en Doeschka Meijsing en Margriet de Moor, en die literaire seizoen-openingen met muziek?" "Hoe ziet SLAZ de toekomst?", gooit schrijver dezes ten slotte in de groep. Een stem: "Laten we maar gewoon literaire avonden blijven organiseren voor kenners en lief hebbers". "De toekomst?" Door elkaar versta ik dingen als: "die is reeds begonnen" en "dat zien we wel". Lopend door de Middelburgse straten op weg naar de boemeltrein naar huis, denkend over kunst en kunstbeleid, over de literaire activiteiten van SLAZ, over proza en poëzie, zie ik plotseling hoog boven het station enkele woorden helder verlicht tegen een donkere hemel. Het is een versregel van de Keizer der Vijftigers, de dichter-schilder Lucebert: "Alles van waarde is weerloos". Plotseling zie ik het verband tussen deze woorden en SLAZ. Maar woorden schieten te kort om het duidelijk te formuleren. OVERZICHT SLAZ ACTIVITEITEN 1987 17 maart Ton Anbeek, de Nederlandse roman na 1945 Herman Pley, Het literaire leven in een middeleeuwse stad Karei Eykman, Midas Dekkers, Wim Hofman - Het kinderboek Jaap Goedegebuure, Decadentie en literatuur Huug Kaleis, W.F. Hermans op celluloid De donkere kamer van Damokles en Als op twee druppels water Nico Scheepmaker, Kees Stip, Drs. P. Jean-Pierre Rawie Light Verse 8 april 16 mei 27 okt. 10 nov. 13 nov. 8 dec. 1988 11 jan. Bernard Th. Tervoort, Normaal en afwijkend taalgebruik Barber van de Pol, Moderne literatuur uit Latijns-Amerika 14 maart Karei van het Reve, Poesjkin en Toergenjev als briefschrijvers 22 maart Annie-Cohen-Solal, De biografie van Jean-Paul Sartre Frans van Dooren, Dante en De Goddelijke Comedie Enno Endt, 99 jaar de "Mei" van Gorter Toneelgroep Split speelt Tropenjaren van Adriaan van Dis 11 febr. 15 april 10 mei 24 aug. In qesprek met Adriaan van Dis. Foto J. Wolterbeek. L 29 sept. 19 okt. 27 okt. 28 nov. Wannes van de Velde zingt middel eeuwse en moderne Antwerpse liederen Eric Carle en Imme Dros Miep Diekman Marlieke van Wersch - Hoe schilder, hoe wilder: 17e eeuwse schilderkunst voor jongeren verklaard Wim Hazeu, Gerrit Achterberg, een biografie In gesprek met Adriaan van Dis 1989 17 jan. Dick van Halsema, De dichter J.H. Leopold en zijn bronnen 21 maart Frits van Oostrom - Dichter bij het hof, Cultuur in Holland, Zeeland, Nederlandse literatuur van de middeleeuwen 5 mei Een avond met Kees van Kooten 12 sept. Een septemberavond met Lévi Weemoedt 3 okt. Rob Prass - Prentenboeken op de televisie 14 nov. Piet Calis - Het ondergronds verwachten; schrijvers en tijdschriften tussen 1941 en 1945 1990 11 jan. Marius Buning over James Joyce 16 jan. Bernard Th. Tervoort - Taalverwerving en stoornissen in de taalontwikkeling 2 febr. Ton Anbeek - Ontwikkelingen in de moderne literatuur 22 febr. Daar ik tot zang wordt aangespoord - Jean Pierre Rondas in gesprek met Ernst van Altena over de troubadours 7 maart Kester Freriks Martin Ros - Vanuit de afgrond namelijk: Friedrich Hölderlin, de dichter van de Duitse romantiek 21 maart Adriaan Morriën Rogi Wieg - Gesprek over literatuur en liefde 24 april Hermine de Graaf over eigen werk 21 mei Peter van Zonneveld - Romantisch reizen in het land der letteren - over literair reizen 18 sept. De Gebroeders Flint - J. Slauerhoff: Alleen in mijn gedichten kan ik wonen 25 sept. Wim Schouten - Een vak vol boeken: herinneringen aan veertig jaar leven in de uitgeverij 22 okt. Hella S. Haasse over haar historische romans 23 okt. J.J. Oversteegen - Menno ter Braak, zijn politieke en maatschappelijke betekenis 12 dec. A.F.Th, van der Heijden - De tandeloze tijd: Advocaat van de Hanen 18 dec. Een avond met Margriet de Moor 1991 22 jan. Een avond met Gerrit Kouwenaar 19 febr. Jef Janssens - Arthur, koning voor eens en altijd. 1 maart Hella S. Haasse ontmoet Willem Frederik Hermans 9 maart Literaire manifestie: Luisteren aan Zee 12 maart In gesprek met Cees Nooteboom 23 april Marita Matthijsen - De geest van de dichter 17 sept. Taferelen met Eric de Kuyper 15 okt. Jan Wolkers herleest zijn eigen werk 12 nov. Een avond met Leon de Winter: Supertex 13 dec. Maarten 't Hart herleest 1992 21 jan. Doeschka Meijsing herleest 25 febr. Bas Heijne herleest niet 14 maart Literair Bolwerk 26 mei Een avond met Vonne van der Meer 13 okt. Een avond met Nelleke Noordervliet 189

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 37