Galerie: Kunst lenen, een hele kunst? Ineke Sinke De Kuiperspoort in Middelburg. Foto Wim Riemens. Stichting Beeldende Kunst Zeeland (SBKZ) In het begin van de jaren vijftig kreeg de Amsterdamse schilder M. Koornstra, die een breed publiek met zijn werk kennis wilde laten maken, het lumineuze idee zijn werken tegen een zekere vergoeding zonder koopverplichting uit te lenen. Vele kunstenaars volgden zijn voorbeeld en het verschijnsel kunst uitleen was geboren. Een stichting werd in het leven geroepen om de uitleen te coördineren en met gemeentelijke subsidie kon in 1956 de Amsterdamse kunstuitleen als eerste in Nederland van start gaan. Andere grotere steden volgden het Amsterdamse voorbeeld. Zeeland kon niet achterblijven en in 1972 namen onder andere wijlen Jan van Leeuwen, Gerda Planteydt en Jasper Jobse het initiatief tot de oprichting van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Hoofddoelstelling van de stichting was de kunst onder een zo groot en gedifferentieerd mogelijk publiek te brengen. Het provinciale uitleencentrum werd in hetzelfde jaar gevestigd in een ruimte van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Met twee vaste medewerkers ging de de provinciale kunstuitleen van start. Het idee van kunstuitleen sloeg ook in Zeeland aan zodat in het begin van de jaren tachtig de kunstuitleen uit zijn Goese jas groeide. Inmiddels hadden 300 mensen zich geabonneerd op de kunstuitleen. Pogingen in Goes een grotere ruimte te vinden mislukten wat er toe leidde dat in 1984 de kunstuitleen in de Kuiperspoort, een gerestaureerd Middelburgs pand, werd gehuisvest. 191

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 39