Galerie: Kunst lenen, een hele kunst? De Kuiperspoort De overstap naar het veel grotere pand bood ruimte voor uitbreiding van de activiteiten. De kunstuitleen en de burelen kwamen op de begane grond en de zolder werd als depot in gebruik genomen. Op de eerste verdieping werd een tentoonstellingsruimte ingericht waar bijzondere verkoops exposities worden gehouden. Onder meer waren er exposities van Thijs van Kimmenade, Bill Spinhoven, Cor van Dixhoorn, Ineke Otte, Guido Lippens, Marian Binkhuyzen, Jan Haas, Klaas Gubbels, Diet Wegman, Antoine Mes en vele anderen. De kunstuitleen begon een duidelijk gezicht te krijgen met als resultaat dat per jaar ongeveer 200 nieuwe abonnees konden worden bijgeschreven. Om de voorraad kunstwerken op peil te houden werden twee keer per jaar selecties gehouden. Voor de kunstuitleen werd niet alleen werk van Zeeuwse beeldende kunstenaars aangekocht, maar ook van andere Nederlandse kunstenaars. Hierdoor vormde de collectie een weerspiegeleing van wat zich op het gebied van de moderne kunst in Nederland afspeelde. Omdat in 1991 de subsidie voor de inhuur en aankoop van kunstwerken niet werd verhoogd, konden er geen selecties meer gehouden worden. Tevens waren er in Middelburg en Vlissingen gemeentelijke initiatieven voor kunstuitleen ontwikkeld. In 1985 werd in het pand Balans 17 in Middelburg een artotheek gevestigd en in Vlissingen werd in 1988 in de benedenruimte van de openbare bibliotheek, een gemeentelijke kunst uitleen gevestigd. Ook in Goes, Terneuzen en Oostburg werd de behoefte aan kunstuitleencentra gevoeld. De provincie haakte op deze toenemende vraag in en in samen werking met de bovengenoemde gemeenten kwam het tot een herstructurering van de kunstuitleen in Zeeland, die op 1 januari 1992 zijn beslag vond in de oprichting van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) Bij de oprichting van de SKZ is uitgegaan van de richtlijnen ten aanzien van organisatie, collectie en selectie, die door de in 1989 opgerichte landelijke Federatie Kunstuitleen (FKU) zijn opgesteld. Deze richtlijnen dienen enerzijds om de kunstuitleen als professionele instelling te profileren en anderzijds als toetsingsinstrument voor kunstuitleencentra die zich bij de Federatie willen aansluiten. Op advies van de FKU, waarbij de SKZ aan gesloten is, hanteert de provincie Zeeland een inwonertal van dertig tot veertig duizend inwoners voor de instelling van een gemeentelijk kunst uitleencentrum. De FKU heeft berekend dat bij een dergelijk inwonertal zich na verloop van enkele jaren 750 abonnees aanmelden, een aantal dat als het minimale draagvlak voor de instand houding van zo n centrum wordt gezien. De SKZ gaat in deze nieuwe opzet fungeren als een overkoepelende organisatie voor een samenwerkings verband van de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. De taak van de SKZ bestaat uit de samen stelling, behoud en beheer van de gehele uitleencollectie, samenstelling van deeluitleencollecties en de financiële administratie van alle kunstuitleencentra. Tevens geeft de SKZ ondersteuning en begeleiding van die centra. Van de provincie ontvangt de SKZ een structurele subsidie van 200.000 gulden voor de inhuur van werk. Bij de stichting werken vijf part-time medewerkers. De gemeenten zijn verantwoordelijk voor de huis vesting van de kunstuitleen en het personeel in hun centra waar de uitleen van kunstwerken en de publieksbegeleiding wordt verzorgd. Deze herstructuring had tot gevolg dat Balans 17 en de provinciale kunstuitleen werden samengevoegd in het pand Kuiperspoort. Het kunstuitleencentrum in Vlissingen in de bibliotheek is verbouwd en heeft twee full-time medewerkers in dienst. In Goes is inmiddels een geschikte locatie gevonden en onlangs zijn de financieringsplannen door de gemeenteraad goedgekeurd. De gemeenteraad in Terneuzen heeft besloten het kunstuitleencentrum onder te brengen in het voormalig museum aan de burgemeester Geillstraat waar ook de Terneuzense V.V.V. is ondergebracht. Van een samenwerking tussen de SKZ en de gemeente Oostburg werd afgezien omdat deze gemeente niet voldoet aan de door de FKU gehanteerde criteria. Het plan een kunstuitleen in de Openbare Bibliotheek te vestigen, waarbij het personeel van de bibliotheek de administratie zou gaan verzorgen, lijkt van de baan. Met de vestiging van vier uitleencentra in de provincie kan voorlopig aan de vraag naar kunst van het Zeeuwse publiek voldaan worden. Naast de jaarlijkse inkoop heeft de SKZ een gedeelte van de collectie van de gemeente Vlissingen verworven, die door die gemeente via de in 1985 afgeschafte Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) werd aangeschaft. De gelden uit de verkoop van deze werken zullen in de toekomst worden gebruikt voor de aankoop van werk van Zeeuwse beeldende kunstenaars. Voor de verkoop van deze werken hebben de kunstenaars uit Vlissingen toestemming gegeven. De Middel burgse kunstenaars aarzelen nog. Op deze manier heeft de SKZ haar voorraad kunstwerken verder weten uit te breiden. Er zijn twee manieren waarop men zich op de kunstuitleen kan abonneren: zonder of met spaar tegoed waarbij 60% van de inleg gereserveerd wordt voor de aankoop van een werk. De abonnementsprijs zonder spaartegoed bedraagt 7,50 gulden per maand voor welk bedrag men een werk kan lenen. Met spaar tegoed worden tarieven gehanteerd van 15, 20 en 30 gulden per maand voor welke bedragen men respectievelijk een, twee en drie werken mee naar huis mag nemen. Inmiddels telt de SKZ 1600 abonnees. Bijzondere activiteiten van de SKZ De SKZ heeft de uitgave van de Slibreeks onder haar hoede genomen. Deze reeks waarin gedichten, brieven, essays en proza van bij voorkeur Zeeuwse schrijvers worden gepubli ceerd en door Zeeuwse kunstenaars worden geïllustreerd, is in 1979 op initatief van Arnoud de Bruyn opgericht Inmiddels zijn 57 deeltjes verschenen en heeft de reeks 600 vaste abonnees en schommelt de oplage rond de duizend exemplaren. In samenwerking met het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming zal in 1993 een grafiekmap met werk 192

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 40