Signalementen Hulst van vesting tot koopstad. E.G. Borm en W. de Wilde Uitg. Van Geyt Productions Hulst 1992 ISBN 90-5327-020-5 Prijs f 57,50 'Hulst van vesting tot koopstad' is al weer de elfde uitgave in de serie Zeeuwse dorpsgeschiedenissen, uitgegeven door Van Geyt Productions. De serie bestaat uit fraai vormgegeven boeken, waaraan de lezer naast leesplezier ook veel kijkplezier kan beleven. Ook in dit boek over Hulst staan weer vele historische foto's. Daarnaast wordt de geschiedenis van deze stad in het kort beschreven, beginnend in de Middeleeuwen en eindigend omstreeks 1960. Het nadeel van dit soort boeken is dat door een overdaad aan details en anekdotes de bredere historische context uit het oog wordt verloren. Het gevolg is dat het boek alleen interessant is voor de inwoners van de betreffende plaats, in dit geval Hulst. Maar dat is misschien uiteindelijk ook wel de bedoeling. Carel Blazer, Zeeland droog Jacqueline van Paaschen-Louwerse en Jeroen de Vries Uitg. Stichting Kunst in Beweging, met medewerking van boekhandel Fanoy te Middelburg Middelburg 1992 ISBN 90-800922-1-5 Prijs f 28,00 Het fotoboek 'Carei Blazer, Zeeland droog' kwam tot stand naar aanleiding van de gelijknamige tentoonstelling, die dit jaar in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en in het Ir. J.W. Topshuis op Neeltje-Jans werd gehouden. De mooiste foto's, gemaakt na de inundatie van Walcheren in 1944, bij elkaar gebracht, voorafgegaan door een korte biografie van de fotograaf. De stoomtram op Walcheren, deel 1 Leen Boere Uitg. Deboektant 1992 ISBN 90-71802-72-8 geb. Prijs f 34,90 De stoomtram op Walcheren reed van 1906 tot 1937 tussen Middelburg en Domburg en Vlissingen en Domburg. Naast het personenvervoer was de tram van groot belang voor het vervoer van suikerbieten en vlas. Het tramverkeer leverde bovendien een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van Domburg als badplaats. Dit fotoboek zal voor de bewoners van Walcheren, maar vooral voor de vele tram-hobbyisten een welkome aanvulling zijn van hun verzameling. Het werkend trekpaard, toen en nu Cees Cijsouw en Ad Phernambucq Uitg. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland Prijs f 5,00 Sinds 1988 bestaat er een stichting voor trekpaarden in Zeeland. Zoals voor het documenteren van dracht en dialect in Zeeland verenigingen zijn opgericht, zo wil ook deze stichting informatie bijeenbrengen over het trekpaard, een verschijnsel dat op het punt staat te verdwijnen uit onze samenleving. Maar daar blijft het niet bij. De stichting wil bedrijven waar nog met trekpaarden wordt gewerkt aansporen dit te blijven doen. En de ervaringen, hier opgedaan met het werken met trekpaarden, kunnen misschien van nut zijn voor de verbetering van landbouwmethoden in ontwikkelingslanden. In deze brochure komt de historische betekenis van de trekpaarden voor de landbouw, het werken met trekpaarden vandaag de dag en de rol van trekdieren in ontwikkelingslanden aan de orde. Er wordt ook aandacht besteed aan de activiteiten van de stichting. Verschillende foto's laten dit stoere dier, dat 'op de aarde staat alsof het er regelrecht uit werd gevormd', in al zijn glorie zien. Arjen van den Houten. 194

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 42